سبد خرید من

آموزش تست سلامت دسته بازی و کالیبره کردن در ویندوز 10

آموزش تست سلامت دسته بازی و کالیبره کردن در ویندوز 10

آموزش تست سلامت دسته بازی 1

تست سلامت دسته بازی

اگر دسته‌‌ی بازی دارید اما کار نمی‌کند و دلیل آن را نمی‌دانید یا می‌خواهید بدانید مشکل از کجا است در این پست با موضوع تست سلامت دسته بازی همراه ما باشید.

موارد زیر بیشترین سوال را برای کاربران داشته اند:

  1. از خود دسته
  2. از پورت‌های USB
  3. یا از تنظیمات داخل بازی

پی‌سی گیمرها روی موس و کیبوردشان غیرت عجیبی دارند. این دسته از گیمرها محال است اجازه دهند موس و کیبوردشان را از آن‌ها جدا کنید و به هیچ عنوان کنترلر و گیم‌پد را در دسته محصولات قابل استفاده حساب نمی‌کنند. اما بیایید و منطقی به قضیه نگاه کنیم، برای بازی‌های سوم شخص، مسابقه‌ای و بسیاری از عناوین کنترلر می‌تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. البته همیشه قرار نیست همه چیز خوب پیش رود و در این بین مشکلات زیادی گریبان‌گیرمان می‌شوند.

برخی مواقع ممکن است متوجه شوید کنترلرتان به درستی کار نمی‌کند. در ادامه با تست دسته بازی در ویندوز 10 همراه ما باشید. پیشنهاد می شود جهت خرید بازی کارکرده xbox one کلیک کنید.

  اطلاعات کامل بازی PES 2022 + گیم پلی آنلاین و تاریخ انتشار رسمی [اخبار کامل]

 

چه نیازی است که این کار را انجام دهیم؟

بسیاری از کنترلرها، از همان بدو تولد برای استفاده روی ویندوز کالیبره شده بودند. اما دیگر کنترلرها ممکن است چنین حسنی نداشته باشند و مجبور شوید برای رسیدن به ماکسیمم دقت مورد نیاز، آن‌ها را کالیبره کنید. یا حتی ممکن است دسته شما کار نکند و می خواهید بدانید مسئله نرم افزاری یا سخت افزاری است. میتوانید با انجام مراحل زیر دسته را تست کنید.

دیگر شرایط قابل مثال شامل کنترلرهای قدیمی می‌شود که به کمی کمک نیاز دارند. مثلا یکی از دکمه‌های کنترلتان خراب شده و می‌خواهید متوجه شوید برای استفاده از آن نیاز دارید تا چه حد دکمه را فشار دهید. یا شاید جوی‌استیک کنترلتان کمی شل شده و به خوبی سابق نمی‌توانید از آن استفاده کنید. در همین راستا می‌توانید از کالیبره کردن استفاده کنید تا چنین مشکلاتی مانع از استفادتان نشود.  جهت خرید بازی ps5 کلیک کنید.

مراحل تست دسته ps4

برای تست کردن سالم بودن دسته ابتدا دسته را به کامپیوتر یا لپتاپ خود وصل کنید.

سپس به Control Panel بروید و روی گزینه‌ی Hardware and Sound مطابق تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش تست سلامت دسته بازی2

سپس به قسمت Device and Printer بروید.

آموزش تست سلامت دسته بازی3

اگر در قسمت Device and Printer آیکون USB Gamepad را نبینید یعنی دسته یا USB شما خراب است. برای اینکه مطمئن شوید USB سالم است دسته را روی USB های دیگر تست کنید.

اگر آیکون USB Gamepad را مشاهده کردید درصورتی که دسته در بازی کار نکند به معنی آن است که دکمه‌های دسته یا برخی از اجزای داخلی آن یا تنظیمات داخل بازی خراب است.

برای این که مطمئن شوید دسته سالم است مانند تصویر زیر روی دسته آیکون USB Gamepad راست کلیک کنید. پیشنهاد می شود درباره تنظیمات دسته ps4 بخوانید.

آموزش تست سلامت دسته بازی4

 

سپس روی گزینه‌ی Game contoroller setting کلیک کنید و به قسمت دسته‌ی مورد نظر رفته و تک تک دکمه‌های کنترلر خود را آزمایش کنید.

 

آموزش تست سلامت دسته بازی5

 

در پنجره ای که باز شده روی گزینه Properties کلیک کنید. صفحه باز شده دو قسمت مختلف دارد. Settings و Test. در قسمت Settings روی گزینه Calibrate کلیک کنید.

 

آموزش تست سلامت دسته بازی6

 

از اینجا، برنامه کالیبره کردن ویندوز به صورت خودکار شما را تا پایان پروسه جلو میبرد. (در این پنجره می‌توانید گزینه Reset to Default را برای زمانی که می‌خواهید تمام تنظیمات را به حالت پیش‌فرض برگردانید استفاده کنید)

کنترلتان را کالیبره کنید

توجه داشته باشید که با توجه به نوع و برند کنترلتان، ممکن است گزینه‌هایی که در این قسمت مشاهده می‌کنید کمی متفاوت باشند.

 

آموزش تست سلامت دسته بازی7

 

  نقد و بررسی بازی کشتی کج 2021 برای ps4 + تیزر رسمی و گیم پلی

 

برای کالیبره کردن جوی‌استیک، از شما می‌خواهد آن را بدون حرکت رها کنید تا نقطه مرکزی‌اش را شناسایی کند. جوی‌استیک را رها کنید و سپس روی گزینه Next کلیک کنید. پیشنهاد می شود جهت خرید بازی دست دوم ps4 کلیک کنید.

 

آموزش تست سلامت دسته بازی8

 

به شما توصیه می‌کنم گزینه Display Raw Data را انتخاب کنید. این گزینه با استفاده از اعداد به شما نشان می‌دهد مرکز جوی‌استیک کجا قرار دارد. این اطلاعات باارزش است، چرا که می‌توانید متوجه شوید آیا جوی‌استیک‌هایتان به خاطر استفاده زیاد در حال شل شدن و خراب شدن است. در واقع به شما کمک می‌کنند که یکی از دلایل دقت پایین در بازیتان را متوجه شوید.

برای سنجیدن میزان سلامت، آن را تا بیشترین حد ممکن به اطراف بچرخانید. هنگام انجام دادن این کار، باید روی صفحه یک ضربدر کوچک را ببینید که به هر چهار گوشه مربع پیش رویتان برخورد می‌کند، یا حداقل آن‌ها را لمس می‌کند.

 

آموزش تست سلامت دسته بازی9

 

بعد از این به یکسری ابزار دیگر برای شناسایی عملکرد دکمه‌ها و جوی‌استیک کنترلرتان روی محورهای ریاضی می‌رسید. ممکن است دکمه‌های حساس به فشار کنترلر مانند تریگرهای راست و چپ، دکمه جوی‌استیک‌ها یا حتی دکمه‌های ساده کنترلر جزو این دسته محسوب شوند.

تریگرها روی نمودار Z سنجیده می‌شوند. بدین شکل که از حالت استراحت یا عادی (۱۰۰%) تا زمانی که کاملا فشرده شود (۲۰۰%). روی نمودار X جوی‌استیک سمت راست کنترلر را برای حرکت افقی کالیبره می‌کنیم. برای اینک ار کافی است جوی‌استیک را کاملا به سمت چپ و راست تکان دهید و توجه کنید که آیا طیف کامل آن توسط ابزار پیش رو شناخته می‌شود یا نه. پیشنهاد می شود جهت مشاهده قیمت ایکس باکس وان دست دوم کلیک کنید.

 

آموزش تست سلامت دسته بازی10

 

اتفاق مشابهی برای نمودار Y (حرکت عمودی) نیز می‌افتد. کافی است برای اینکار جوی‌استیک را کاملا بالا و پایین کرده و توجه کنید که اعداد نمایش داده شده در طیف %0 تا 100% قرار داشته باشند. در چنین شرایطی، محل استراحت (جایی که جوی‌استیک به صورت عادی ثابت می‌ایستد) جوی‌استیک می‌بایست روی ۵۰% باشد. اگر همه چیز منظم و طبق طیف گفته شده بود، کنترلر شما کاملا کالیبره شده است.

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، محل استراحت جوی‌استیک روی ۵۲ درصد است. این مسئله نشان می‌دهد به دلیل قدیمی بودن کنترلر یا فشار ناشی از مدت‌ها کال آو دیوتی بازی کردن کمی جوی‌استیک کنترلر ایراد پیدا کرده و از کالیبره خارج شده باشد.
وقتی تمام مراحل کالیبره کردن تمام شد، می‌توانید روی گزینه Finish کلیک کنید تا وارد مرحله بررسی نتیجه شوید.

برای آزمایش کردن کالیره ای که کردید مراحل زیر را انجام دهید.

جهت خرید و مشاهده قیمت پلی استیشن 4 دست دوم کلیک کنید.

آموزش تست سلامت دسته بازی11

 

وقتی پروسه کالیبره کردن به پایان رسید، نوبت به آزمایش نتیجه می‌رسد. از پنجره‌ای که کار را آغاز کردید (تنظیمات و قسمت Test) روی گزینه Test کلیک کنید.

در این پنجره تمام حرکات و دکمه‌هایی که فشار می‌دهید به صورت خودکار روی صفحه نمایش داده می‌شوند. یعنی شما دکمه ها را فشار میدهید و این چراغ ها روشن می شوند. این روشی مناسب برای شناسایی سرعت عمل دکمه‌ها است. در این بین به محل استراحت جوی‌استیک‌هایتان نیز توجه کنید. در حالت استراحت می‌بایست پوزیشن جوی‌استیک با عدد ۵۰% نمایش داده شود.

  تاریخ انتشار فیفا ۲۲ + تریلر گیم پلی بازی FIFA 22 + جزئیات

وقتی مراحل آزمایش کردنتان به پایان رسید، حتما یادتان باشد که قبل از بستن پنجره، روی گزینه Apply کلیک کنید. سپس کار شما به تمام می شود. درحالیکه بسیاری از کنترلرهای جدید برای کار روی ویندوز به صورت خودکار کالیبره شده‌اند، ضرر ندارد تا پس از مدتی باز هم پروسه کالیبره کردن کنترلر را انجام دهید تا مطمئن شوید دچار مشکل یا ایرادی نشده‌اند.

در قسمت نظرات برای ما بنویسید که برای بازی با کامپیوتر شخصی کیبور را ترجیح میدهید یا کنترلر؟ جهت خرید و مشاهده قیمت پلی استیشن 4 کلیک کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.