سبد خرید من

بهترین های دنیای گیم را بیشتر بشناسید! (دسته ps5 در مقابل کنترلر ایکس باکس سری اس و ایکس)

فرقی نمی کند بازی های ویدئویی را با کامپیوتر تجربه کرده باشید یا قدم به دنیای متفاوت و شگفت انگیز کنسول ها گذاشته باشید . مهم ترین نکته این است که با در دست گرفتن کنترلر چقدر غرق در بازی شدید و ساعاتی از عمرتان را در دنیای دیگر سپری کردید .

در واقع بیشتر کسانی که بیشتر عمر خود را صرف بازی های رایانه ایی می کنند مهم ترین بخش یک کنسول را دسته یا کنترلر آن می دانند زیرا با در دست داشتن یک کنترلر خوب و کاربردی می توان بیشتر از بازی کردن لذت برد .

همین اهمیت والای دسته های بازی باعث شد تا کمپانی های قدرتمند و مطرح در عرصه ساخت و تولید کنسول های بازی از جمله سونی و مایکروسافت به فکر تولید کنترلر های به روز و کابردی تر برای محصولات خود باشند .

با رونمایی کردن سونی و مایکروسافت از دو ابرقدرت دنیای گیم یعنی PS5 و Xbox Series X/S علاوه بر اینکه جهان با دو کنسول قدرتمند همراه با تغییرات گوناگون رو به رو شد و دنیای گیم را مجذوب و متحیر کرد، همراه با این دو محصول کنترلر هایی جدید مخصوص این دستگاه ها هم عرضه شدند .

 

دراین مطلب به مقایسه دسته ps5 و دسته xbox series s و x پرداختیم

 

 

برای خرید دسته ps5 روی این متن کلیک کنید

برای خرید دسته xbox series x| s روی این متن کلیک کنید

 

دوال سنس در کنار دسته ایکس باکس سری ایکس و اس
دوال سنس در کنار دسته ایکس باکس سری ایکس و اس

هر کمپانی با توجه های استدلال های خاص خودش تلاش کرد که تغییراتی را در دسته بازی خود ایجاد کند که هم نسبت به رقیب خود و هم نسبت کنترلر کنسول نسل قبلی پیشرفت چشمگیر محصول خود را به بازار جهانی نمایش دهد . با ما در مطلب همراه باشید تا در ادامه ویژگی های هر دو محصول را بررسی کنیم.

طراحی ظاهری دوال سنس و دسته ایکس باکس سری S  و X

کمپانی مایکروسافت با حفظ وفاداری خود نسبت به طراحی سری قبلی کنترلرها تغییرات زیادی را از نظر ظاهری اعمال نکرده است البته با همین تغییرات کم سعی کرده دسته ایی با ظاهری شکیل را به بازار ارائه دهد و با رعایت اصول درست علاوه بر زیبایی هر دو محصول دارای وزن مناسبی هم هستند اما لازم به ذکر است که مایکروسافت بیشتر تلاش خود را بر روی تقویت نقاط قوت دسته بازی خود قرار داده است .
سونی هم با در نظر گرفتن دسته قبلی خود یعنی دوال شاک 4 عمده تلاش خود را بر روی این گذاشت که دسته ایی تولید کند که از هر نظر با کنترلر قبلی متفاوت باشد .

  کنفرانس خبری Xbox برای Gamescom 2021
کنترلر های PS5 و Xbox Series X\S
کنترلر های PS5 و Xbox Series X\S

در طراحی دوال سنس همچنان جای آنالوگ ها در قسمت پایینی دسته و همچنان رو به روی یکدیگر قرار دارد، دکمه های جهت هم به صورت جداگانه از یکدیگر در سمت چپ دسته هستند و دکمه های مثلث و مربع و دایره و ضربدر هم در سمت راست دسته جا خوش کرده و دکمه خانه (Home) در قسمت پایین و تاچ پد هم در وسط مانند دسته قبلی یعنی: دوال شاک 4 جا گذاری شده است .

البته این بار در کنترلر جدید سونی دو رنگ بودن بدنه دسته را به رنگ سفید و مشکی مشاهده می کنیم از دیگر تغییرات تعویض رنگ دکمه ها به سفید و تعویض نوار نوری به وسط دسته در کنار قسمت تاچ پد، بزرگتر شدن اندازه بدنه، برجسته شدن دکمه‌های Shoulder، قرار دادن یک روکش لاستیکی جدید بر روی آنالوگ ها، افزایش استحکاک بدنه برای جلوگیری از لیز خوردن، قرار دادن USB – C برای روزنه کابل شارژ می توان اشاره کرد .

مایکرو سافت همچنان با ظاهری ضربدر مانند در طراحی و جای گذاری دکمه ها و پایبند به طراحی همیشگی خود، به طور کلی تغییرات جزئی در دسته خود داشت و بیشتر تلاش بر این بود که هر آنچه که بر روی کنترلر است را از پیش بهتر کند .

آنالوگ سمت راست همچنان در قسمت پایین دسته قرار دارد و در سمت چپ در بالا جایگذاری شده، دکمه های جهت هم در پایین دسته و دکمه HOME هم در قسمت بالایی کنترلر قرار دارد .

اما عمده تمرکز این کمپانی بر این بود که با اندازه گیری دستان کودکان هشت ساله هوای مخاطبان کوچک و کم سن و سال خود را بیشتر داشته باشد و با توجه داشتن به این نکته اندازه دسته جدید خود را کمی کوچک تر و خوش دست تر از قبل کند از دیگر تغییرات می توانیم از اضافه کردن یک دکمه جدید به صفحه در زیر دکمه HOME و طراحی سینی شکل دکمه جهت ها به گونه ایی که مخاطب بتواند از دکمه ها به صورت مورب هم استفاده کند همچنین طراحی به خصوص دکمه های R,L که باعث می شود هنگام بازی کنترلر از دست شما لیز نخورد نام ببریم .

  مایکروسافت سعی کرد نینتندو ، Square و Midway را بخرد!

باتری:

در قسمت تامین انرژی دسته ها هرکدام مانند سری های قبلی عمل کرده اند و در این کنترلر های جدید در این زمینه ما و همچنین کاربران تفاوتی احساس نکردیم .

نحوه شارژ کردن دوال سنس
نحوه شارژ کردن دوال سنس

دوال سنس سونی با پایه شارژر و سیمی که به دستگاه متصل می شود شارژ می شود در واقع این دسته دارای باتری داخلی بوده که در پشت دستگاه قرار دارد . این باتری قدرتمند بعد از هر بار شارژ شدن به طور میانگین حدودا تا هشت ساعت می توان از آن استفاده کرد البته این میزان با توجه به نوع بازی و کاری که با آن انجام می دهید متغیر است .

نوع باتری کنترلر ایکس باکس سری اس و ایکس
نوع باتری کنترلر ایکس باکس سری اس و ایکس

مایکروسافت همچنان بر این نظر است که بیشتر گیمرها باتری را به شارژ کردن کنترلر ترجیح می دهند و نمی خواهند زمان خود را به شارژ کردن دسته های خود اختصاص دهند و طبق همین نظریه باتری های دسته ایکس باکس از نوع قلمی و قابل شارژ هستند .

قابلیت های جدید

نمایی نزدیک کنترلر کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس
نمایی نزدیک کنترلر کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس

مایکروسافت:

  • قابلیت جدیدی که به دسته جدید ایکس باکس اضافه شده سرعت بالای این محصول است این دسته به حدی سریع شده که فرمان شما را به سرعت به کاراکتر بازی می رساند و ارتباط منظم تر و دقیق تری بین دسته و کنسول بر قرار می شود.

 

  • از دیگر قابلیت های این کنترلر می توان اضافه شدن یک دکمه جدید است دکمه share که تازگی به این دسته اضافه شده به شما اجاازه گرفتن عکس فیلم همزمان با بازی کردن را می دهد و شما به راحتی میتوانید عکس و فیلم های خود را با دوستانتان در صفحه مجازی خود به اشتراک بگذارید یا در گالری دستگاه خود نگهداری کنید.

 

  • از دیگر ویژگی های کنترلر ایکس باکس که از نظر اقتصادی به نفع مخاطبان مایکروسافت است قابلیت اتصال دسته جدید کنسول ایکس باکس سری x/s به دستگاه قبلی یعنی سری وان است و بر عکس اگر کنترلر جدید را به هر نوع شرایط و دلیلی در اختیار نداشتید با کنترلر نسل قبل میتوانید با کنسول نسل جدید بازی کنید .

برای مشاهده صفحه رسمی کنترلر xbox series x| s در سایت ایکس باکس روی این متن کلیک کنید

نمایی نزدیک از کنترلر PS5
نمایی نزدیک از کنترلر PS5

سونی:

  • دوال سنس به جای استفاده دوباره از دکمه share دکمه جدیدی را به نام Create بر روی کنترلر خود قرار داده،این دکمه جدید کارایی مانند دکمه اشتراک گذاری دارد اما با این تفاوت که دست مخاطبان در تولید محتوای اشتراکی باز تر است.
  ١٠ بازی افتضاح سال ٢٠٢٠ !

 

  • دیگر قابلیت جدید سونی کارگذاشتن یک میکروفون جدید در داخل خود دسته است و شما میتوانید بدون داشتن هندز فری یا هدست به صورت صوتی ارتباط برقرار کنید.

 

  • دیگر قابلیتی که برای این کنترلر گذاشته شده است haptic feedback است این قابیلت برای این طراحی شده که بازی را طبیعی تر جلوه دهد و شما هر گونه شوکی که به کاراکتر بازی وارد می شود از طریق دسته مخاطب هم دقیقا همان حس را خواهد داشت برای مثال زمانی که کاراکتر بازی شما زیر باران در حال دویدن هست یا وقتی با ماشینی تصادف می کند شوک های متفاوت با همان صحنه از طریق لرزش دسته به شما وارد میشود و شما دقیقا خود را در دنیای همان بازی تصور خواهید کرد.

 

  • دیگر قابلیت جدید که به دکمه های L2 و R2 اضافه شده Adaptive Triggers می باشد و کارایی آن بدین گونه است که زمانی که شما اگر در بازی به دکمه های L2 و R2 برای انجام کاری مثل نشانه گیری با تیر کمان یا تفنگ احتیاج داشته باشید میتوانید فشار و لرزش دست و مقداد فشاری که به زه کمان یا ماشه تفنگ وارد می شود را احساس گنید درست مانند این که آن وسیله در دستان شما قرار دارد.

برای مشاهده صفحه رسمی کنترلر ps5 دوال سنس در سایت پلی استیشن روی این متن کلیک کنید

مقایسه قیمت:

دوال سنس در کنار دسته xbox series s | x
دوال سنس در کنار دسته xbox series s | x

اگر بخواهیم این دو محصول بسیار قدرتمند را از نظر میزان ارزش خرید برسی کنیم و ببینیم که کدام دسته از نظر اقتصادی به صرفه تر است باید بگوییم که تفاوت قیمت چندانی نمی توان دید . دسته ایکس باکس سری ایکس و اس با قیمت ۵۹.۹۹ دلار و دوال سنس سونی با قیمت ۶۹.۹۹ دلاری در بازار عرضه شدند که این مبلغ برای دوتا محصول کامل و بسیار قدرتمند، قیمت مناسبی با توجه به قابلیت انها به نظر می رسد.

جمع بندی:

هر دو کمپانی با ارائه این دو کنترلر برای کنسول های نسل نهم خود تلاش های بسیار کردند تا بتوانند دوباره خودشان را به دنیای گیم ثابت کنند همانطور که مشاهده کردید، هر کنترلر ویژگی های خاص خود را دارا بود که باعث تمایز آن از دیگری می شد پس با توجه به ویژگی های که از این دو دسته بازی برایتان گفتیم هر یک از مخاطبان می توانند وابسته به شرایط و سلیقه خود اقدام به خرید این دو محصول نمایند .

ویدیویی از مقایسه و بررسی کنترلر های PS5 و Xbox Series X :

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.