سبد خرید من

صدای فن در پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 + روش کاهش صدا

صدای فن در پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5

فن ps4صدای فن در پلی استیشن

بیشتر صدای دستگاه‌های الکترونیکی مربوط به فن آنها می‌شود که این قضیه در خصوص صدای فن ps4 pro نیز صدق می‌کند. فن‌ها با چرخش خود هوای گرم را از قطعات داخلی دستگاه دور می‌کنند و مانع از گرمای زیاد که امکان دارد به دستگاه آسیب بزند، می‌شوند.
پس در قدم اول مهم است که کنسول عزیز خود را تا حد امکان تمیر نگه دارید. مطمئن شوید که در فواصل زمانی مناسب بخش‌های خارجی دستگاه را تمیز می‌کنید و در خصوص مناطقی هم که دور از دسترس هستند، مانند دریچه‌های خنک کردن سیستم و سینی دیسک، می‌توانید از هوای فشرده استفاده کنید تا خیال‌تان بابت عدم وجود هیچ‌گونه مسدودیتی در مسیرهای هوا راحت شود.

  پوستر جدید Mass Effect در روز N7

راه دیگر در این خصوص مربوط به فضایی می‌شود که PS4 پرو خود را در آنجا می‌گذارید. سعی کنید کنسول بازی خود را در مکانی تعبیه کنید که از تمامی اطراف چند سانتیمتر فضا داشته باشد. اگر دستگاه در نزدیکی در یا دیواری باشد، هوای گرم خارج شده توسط فن به داخل کنسول باز می‌گردد و موجب چرخش و در نتیجه سر و صدای بیشتر فن می‌شود.

محل قرار گیری تصویر فن ps4

و اما راه و روش های مناسب برای کاهش فشار فن و شدت صدای کنسول:

حتما کنسول را در محیطی قرار دهید که هوا گردش مناسب داشته باشد. اگر شی به خصوصی نزدیک کنسول قرار دارد، یا روکش یا پارچه ای روی آن قرار داده شده است، آن را از کنسول دور کنید. همچنین نزدیک بودن کنسول به دیواره ی میز تلویزیون (یا فضاهای مشابه) از گردشِ مناسب هوا اطراف کنسول جلوگیری کرده و باعث داغ تر شدن آن و در نتیجه افزایش صدای فن می شود.

کنسول خود را به صورت عمودی قرار دهید! اکثر ما معمولا پلی استیشن خود را به صورت افقی قرار می دهیم، اما پیشنهاد می کنید که آن را به صورت عمودی بگذارید. این کار به گردش هوا اطراف کنسول کمک کرده و از حرارتِ محیطِ اطراف کنسول می کاهد.

می توانید از اسپری های هوا با فشار بالا استفاده کنید! با یکی از این اسپری ها (یا هر دستگاه دیگری که هوا را با فشار بالا تخلیه می کنید) می توانید منافذ کنسول را تمیز کرده و گرد و غبار را از داخلِ بدنه خارج کنید. درباره علت صدای زیاد فن ps4 بخوانید.

خنک کننده ps4

راه حل نهایی: باز کردنِ کنسول و تمیز کردن آن! می دانیم که اگر فن به گرد و غبار زیادی آغشته باشد، صدای بیشتری هم خواهد داشت. اگر بدنه ی کنسول را باز کنید، دسترسیِ بیشتری به غبارهای جمع شده خواهید داشت، و بهتر می توانید آن را تمیز کنید. جهت خرید و مشاهده قیمت ایکس باکس وان دست دوم کلیک کنید.

ابتدا باید چهار پیچ کوچکِ زیر کنسول را به دقت باز کنید، با برداشتنِ رویه ی کنسول می توانید فن را ببینید. به دقت و به آرامی پره های فن را تمیز کرده و گرد و غبار را به فشار باد از روی آن پاک کنید. سپس دوباره روکش کنسول را در جای خود گذارده و پیچ ها را ببنید.

فن داخلی نیز ممکن است نیاز به تمیز کردن داشته باشد. اگر متوجه شدید که صدای کنسول زیاد شده، پس احتمالا بهتر است که با استفاده از اسپری هوای فشرده آن را نیز تمیز کنید. از همین اسپری و پارچه هم برای تمیز کردن کنترلرها می‌توانید استفاده کنید. در ادامه با ویجیاتو همراه باشید تا به طور کامل و مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم که چگونه کنسول پلی استیشن 4 و کنترلرهای آن را تمیز کنید تا کارایی و عمر آن بیشتر شود.
خنک کننده ps5

  نقد و بررسی بازی Call Of Duty: Vanguard در پلی استیشن 5 + ویدئو

مسئله فن در پلی استیشن 5

امروز درباره ویژگی جدیدی از پلی استیشن ۵ خبری شندیم که مسلماً تمرکز کمتری دارد اما هنوز هم بسیار قابل توجه است، زیرا سونی تأیید کرده است که از طریق به روزرسانی های نرم افزاری می تواند فن پلی استیشن ۵ را بهینه کند.

ممکن است از نظر ظاهری مسئله بزرگی به نظر نرسد، اما وقتی پلی استیشن ۴ اغلب به دلیل سر و صدای طرفدارانش مورد سرزنش قرار می گرفت، این نوع کنترل دقیق روی فن PS5 می تواند برای گیمرها یک تسکین بزرگ باشد. سونی این قابلیت ها را در مصاحبه با سایت ژاپنی 4Gamer.net آشکار کرده است. کاربر ResetEra orzkare مصاحبه را ترجمه کرده است و Eurogamer صحت ترجمه را تأیید می کند.
در آن مصاحبه، Sony Interactive Entertainment VP در طراحی مکانیکی، آقای Yasuhiro Otori توضیح می دهد که در این به روزرسانی های نرم افزاری از داده های واحد پردازش سریع کنسول در مورد عملکرد فردی بازی استفاده می شود. داده های جمع آوری شده به روزرسانی های نرم افزاری را نشان می دهد که کنترل فن را بهینه می کند.

فن خنک کننده

اوتوری گفت:

“بازی های مختلفی در آینده منتشر می شود و اطلاعات مربوط به رفتار APU در هر بازی جمع آوری می شود.” “ما برنامه ای برای بهینه سازی کنترل فن بر اساس این داده ها داریم.”

از آنجا که به روزرسانی هایی که سونی قصد دارد از داده های APU استفاده کند، به نظر می رسد که فن PlayStation 5 با گذشت زمان بهتر خواهد شد، که امیدوارم به معنی استفاده کارآمدتر باشد که فقط در صورت لزوم سرعت فن را افزایش می دهد.

سونی می گوید که صدای فن ps5 باید بسیار ساکت تر از صدای فن ps4 باشد ، بنابراین امیدوارم این به روزرسانی های نرم افزاری منظم به آن در دستیابی به این هدف کمک کند.

خبری از فن کنسول‌های پلی استیشن 5 منتشر شده است که برای اصطلاحا خوره‌های تکنولوژی می‌تواند جذاب باشد. طبق خبری که در یک وب‌سایت فرانسوی به‌ نام Les Numériques منتشر شده است، به‌ نظر می‌رسد مدل‌های مختلف کنسول پلی استیشن 5 از انواع متفاوت فن استفاده می‌کنند. این موضوع در عملکرد کنسول تأثیری نمی‌گذارد؛ اما این مسئله را روشن می‌کند که چرا برخی کنسول‌های پلی استیشن 5 کمی بیشتر صدا تولید می‌کنند.

دانستن این موضوع احتمالا برای خیلی از کسانی که قصد خرید کنسول نسل نهمی سونی دارند، می‌تواند جالب باشد.

برخی از کاربران متوجه شدند کنسول‌شان صدای کمی بیشتر از آنچه در بررسی رسانه‌ها به آن اشاره شده است، تولید می‌کند؛ در بررسی اکثر رسانه‌ها شدت تولید صدا در پلی استیشن 5 «در حد زمزمه‌ای بسیار آرام» توصیف شده است.

به همین دلیل آن‌ها از سر کنجکاوی قطعات کنسولی که سونی برای تست به آن‌ها داده بود همراه یک کنسول دیگر که خریداری کرده بودند، باز کردند و دریافتند که نوع فن دو کنسول با یکدیگر فرق می‌کند. آن‌ها متوجه شدند که شکل پره‌ها در این دو مدل متفاوت است و احتمالا به همین خاطر است که در تولید صدا کمی با هم فرق می‌کنند. جهت خرید و مشاهده قیمت پلی استیشن 4 دست دوم کلیک کنید.

باز کردن فن ps5

آن‌ها صدای تولید‌شده‌ی هر دو کنسول را در زمان اجرای بازی، تحت آزمایش سنجش دسی‌بل‌ قرار دادند و مشخص شد کنسول تست، ۳۹ دسی‌بل صدا تولید می‌کند؛ درحالی‌که این عدد برای کنسول خریداری شده ۴۳ دسی‌بل است. با مقایسه‌ی این اعداد می‌توان دریافت که تفاوت آن‌ها بسیار ناچیز است. درصورت تمایل می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت Les Numériques به صدای ضبط‌شده از این دو نوع فن و مقایسه‌ی آن‌ها گوش دهید.

یک وب‌سایت فرانسوی نگاهی به فن‌های پنج پلی استیشن 5 مختلف انداخته که یکی از آن‌ها همان کنسول تست‌ و چهارتای باقی‌مانده متعلق به اعضای تحریریه‌ی سایت است. با بازکردن قطعات این پنج کنسول مشخص شد دوتای آن‌ها به فن کم‌صداتر مجهز شده‌اند؛ جهت خرید ps5 دست دوم کلیک کنید.

  آموزش ساخت کلن و جوین شدن در Call of Duty: Vanguard

درحالی‌که دیگر کنسول‌ها از فن پرصداتر استفاده می‌کردند. به ‌نظر می‌رسد اختلافی در شماره سریال این دو مدل‌ وجود ندارد. وب‌سایت مورد اشاره بر این موضوع تأکید می‌کند که تفاوت در مدل‌های فن پلی استیشن 5 هیچ اشکالی ندارد و سونی اختیار دارد از قطعات متفاوتی که برای وظیفه‌ای خاص طراحی شده‌اند، در دستگاه‌هایش استفاده کند.

بدیهی است که چند دسی‌بل بالاتر یا پایین قرار نیست کسی را نگران کند، اما همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دانستن این موضوع که سونی از قطعات متفاوتی در قسمت خنک‌کننده‌ی کنسول نسل نهمی خود استفاده کرده، برای خیلی‌ها جالب است. نکته‌ی جالب دیگر این است که هردو فن بررسی‌شده توسط Les Numériques به‌خوبی از عهده‌ی خنک کردن کنسول برمی‌آیند.

نظر شما درباره صدای فن ps5 چیست؟ امیدوارید که فن پلی استیشن ۵ بهتر کار کند؟

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.