سبد خرید من

شاه هدف رویکرد کنسول جدید PlayStation را می توان کلمه ی تغییر دانست . گویا PS5 آمده تا به کلی شخصیت و هویت تازه ایی برای پلی استیشن به وجود آورد، خصوصاً در مورد طراحی ظاهری بسیار زیبا و همچنین نرم افزار بسیار بهینه .

بر خلاف رقبا که زیاد از ساختار های همیشگی خود فاصله نگرفته اند، سونی در نسل جدید، در پی به وجود آوردن شخصیت تازه ایی بوده است . این شخصیت نو را به طور کلی می توان ترکیبی از تکامل، تنظیم دقیق در نرم افزار و سخت افزار دانست، اما این گام های بسیار جاه طلبانه اصلا موجب نشده است که سونی زیر قول خود درباره ی این که همیشه کاملا بازی محور کنسول بازی تولید می کند و مادام کاربران را با جهانی وسیع از بازی های انحصاری و یا مشترک رو به رو می کند را به قوه ی خود باقی گذاشته است .

از این رو، در PS5 ضمن یافتن ویژگی ها و قابلیت های مضاعف مانند، یک فرمان بسیار کاربردی از طریق UI، سخت افزاری بسیار قدرتمند شما را کاملا محاصره می کند .

مراسم رونمایی کنسول PS5
مراسم رونمایی کنسول PS5

به تعبیری دیگر، PS5 اوج سفری است که PS4 آن را آغاز کرد . PS4 که از نسل قبل یعنی PS3 هیجان انگیز تر و قدرتمند تر و با شعاری که “یک کنسول کاملا در خدمت گیمر هاست” ظاهر شد و پا به عرصه ی بازار جهانی گذاشت .

در طول هفت سال فعالیت این کنسول، پلی استیشن سخت تلاش کرد تا PS4 کاملا مطابق با این شعار عمل کند و در جهت آن بازی های انحصاری درجه یک و همکاری های عالی را با سایر کمپانی های بازی سازی انجام داد . همه ی این کنش ها صورت گرفت تا به کاربران را در دنیای فناوری و بازی به آن ایده عالی که در ذهن ساخته بودند برساند، اما همان طور که همه می دانیم قایقرانی آن هم در اقیانوس پر جوش و خروش بازی و دیجیتال همیشه نرم و صاف نخواهد بود .

تاریخچه ی کنسول پلی استیشن

وبسایت رسم یلی استیشن در این لینک

آغاز ماجراجویی جدید با PS5 !

اکنون با PS5، سونی شعار “For the Players” (برای گیمرها) را به “Play Has no Limits” (بازی کردن بدون محدودیت) تغییر داده است، زیرا میراث PS4 هر آن چیز که می بایست را گفت و همه ی ما در این کنسول بازی خاطرات بسیار خوبی را با بازی های انحصاری سونی ساختیم .

اما حالا گویا ایده بر این مهم است که کاربران دیگر مشکلاتی که در نسل قبل با آن ها مواجه بودند را دیگر سر راه خود نبینند و تغییرات را حس کنند که تا به امروز متوجه آن ها نبود، از جمله: رساندن بارگیری قطعات بازی و همچنین سایر فعالیت ها به عدد صفر، و ورود به جهان بازی در زمانی ناچیز و فقط با فشردن یک دکمه !

PS5 Logo Wallpaper
لوگوی کنسول پلی استیشن 5

به طور کلی کاری که پلی استیشن با PS5 انجام می دهد جدید، تازه و هیجان انگیز است، همه در عین ثبات و اطمینان و با در نظر گرفتن راحتی کاربران و ایجاد یک حس نو در آن ها،‌ مطالب عنوان شده همه و همه مقدمه ایی بودند برای بررسی این کهکشانی جدید سونی، با ما همراه تا در کنار یک دیگر به درون کنسول پلی استیشن 5 سفر کنیم و آن را بهتر بشناسیم .

تریلر رسمی سونی از PS5 به مناسب رونمایی :

 

سخت افزار و طراحی PS5

سخت افزار و طراحی PS5
نمایی جالب از کنسول PS5

در شروع باید اشاره کرد که کنسول پلی استیشن 5 در دو مدل استاندارد و همچنین دیجیتال عرضه شده است که در مطلبی جداگانه، به طور کامل به تفاوت های این دو مدل و راهنمای خرید ps5 پرداخته ایم .

با طراحی شروع می کنیم . نگاهی به PS5 بیندازید، بدیهی است که این جانور بیگانه اعجاب انگیز تغییر چشمگیری نسبت به هر کاری است که پلی استیشن قبلاً انجام داده بود . قبل از هر چیز، ناگفته نماید ما با کنسولی مواجه نیستیم که مثل یک پخش کننده ی DVD به راحتی در میز تلویزیون جا شود، پلی استیشن 5 طراحی بسیار جالب، محنصر به فرد و استخوان داری دارد که ممکن است مقداری در جایگیری آن در میز تلویزیون خود دچار مشکل شوید .

اگرچه پایه می تواند موقعیت افقی را فراهم کند، اما این کنسول در حالت قرارگیری عمودی بهترین رخ خود را به ما نشان می دهد . در مورد طراحی ظاهری به نظر می رسید PS5 و همچنین Xbox Series X بیشتر به مانند رایانه های شخصی می مانند .

شاید این نکته ی اصلی و بهترین تعریفی است که می توان از طراحی ظاهری این دو کنسول بازی و این دو رقیب دیرینه ارائه داد . دلیل آن هم بسیار واضح و منطقی جلوه می کند، استفاده از تهویه و سیستم خنک کننده ی بزرگ تر .

تا به اینجا هم بر اساس تجربیات کاربران و همچنین تحقیق های صورت گرفته این رویکرد تا حد زیادی درس خود را با نمره ایی بسیار بالا تر از نمره ی قبولی پس داده است . PS4 Pro قبل تر این مسیر طراحی را شروع کرده و PS5 آن را به حد غایی رسانیده .

چرا که در حال حاضر، PS5 بسیار کم سر و صدا عمل می کند، اگر در نسخه ی استاندارد این کنسول که درایو بلوری دارد، دیسک بازی را درون آن بگذارید، صدای چرخیدن دیسک را خیلی کم تر می شنوید و حتی پس از طولانی شدن مدت زمان بازی، با وجود این نکته که از میزان هوای ورودی به کنسول مطمئن شوید نه گرمای خاصی در آن احساس می شود و نه صدایی اضافه .

بررسی پلی استیشن 5 استاندارد در کنار ایکس باکس سری ایکس
پلی استیشن 5 استاندارد در کنار ایکس باکس سری ایکس

اگر PS5 و رقیب جدید آن یعنی Xbox Series X را در کنار یکدیگر بگذاریم و بخواهیم در مورد قیافه ی هر دو نظر بدهیم باید عنوان کرد که کنسول جدید مایکروسافت به خاطر ظاهر یک پارچه مشکی ماتی که به خود گرفته است و همچنین لوگوی بسیار زیبای ایکس باکس که به صورت چراغ LED در آن کار شده است و نور درخشانی که از خروجی سیستم خنک کننده یا فن دستگاه بیرون می پاشد همه و همه باعث شده اند این کنسول کمی بیشتر به چشم بیاید .

اما در طرف دیگر محصول نسل نهمی سونی به چشم آمدن را با صدایی کم تری فریاد نمی زند،‌ پوسته ی سفید رنگ با انحنای بسیار ظریف، رنگ سفید و مشکلی آن و همچنین ظاهر خود قد و قامت کشیده، تنها بخشی از جاذبه های PS5 هستند .

اما باید عنوان کرد که این کنسول بازی بسیار بزرگ است،‌ ابعاد آن در حالت ایستاده چیزی در حدود 400 میلی متر در 104 میلی متر در 280 میلی متر است ولی با همه این ها پلی استیشن 5 باز هم زیباست . نور ظریف LED اطراف پره ها هنگام بازی، حتی در یک اتاق بی رنگ و نور، به آرامی می درخشد و مطمئناً کاربران را شیفته ی خود می کند .

در پایان بحث طراحی کنسول PS5،‌ ناگفته نماند که هیچ عکسی نمی تواند آن طور که باید هارمونی رنگ و همچنین استایل اصلی این کنسول بازی را به ما نشان دهد چرا بافت بخش سفید کنسول که تا پایین ترین بخش آن ادامه دارد بسیار یکپارچه تر از عکس به نظر می رسد . به این معنی که در واقعیت آنچنان سفید به نظر نمی رسد که تصاویر نشان می دهد . همچنین برش میانی مشکی براق در مقابل پره های سفید مات هم بسیار زیباتر به نظر می رسند .

اکنون به خروجی های کنسول PS5 می رسیم . از نظر درگاه ها، در پنل مشکی جلو یک درگاه USB-C و استاندارد USB به همراه دکمه های نازک قرص شکل برای روشن کردن کنسول و بیرون آوردن دیسک قرار دارد . در پشت، دو خروجی USB.3 و HDMI 2.1 (با پشتیبانی از فناوری جدید مانند نرخ تازه سازی متغیر، حالت تأخیر کم خودکار و 120 هرتز این قابلیت در صورت داشتن تلویزیون مناسب ممکن می شود)، برق و اتصال اترنت را پیدا خواهید کرد .

PS5 از فناوری Wi-Fi 6 پشتیبانی می کند، که این نشانه خوبی برای قابلیت خودنمایی بیشتر آن در آینده از نظر اتصال است و PS5 بهتر از Xbox Series X در این زمینه است زیرا کنسول مایکروسافت از Wi-Fi 5 استفاده می کند . به نظر شما اتصال Wi-Fi Xbox Series X به حداکثر سرعت بارگیری 6.9 گیگابیت در ثانیه محدود می شود، در حالی که Wi-Fi 6 PS5 این فعالیت را به 9.6 گیگابیت در ثانیه افزایش می دهد .

نمای پشت کنسول پلی استیشن 5 | نقد و بررسی PS5
نمای پشت کنسول پلی استیشن 5

حالا سری به داخل کنسول و مخشصات سخت افزاری آن می زنیم، به غیر از مشخصات فیزیکی و ظاهری، یک هارد SSD با ظرفیت 825 گیگابایت برای ذخیره سازی تمام بازی های شما وجود دارد . متأسفانه، فقط 667.2 گیگابایت از آن قابل استفاده است، که فضای قابل توجهی از همین ظرفیت باقی مانده را، سیستم عامل کنسول و موارد دیگر از جمله Playroom جالب Astro اشغال می کند، ولی خوشبختانه شما می توانید یک هارد اکسترنال را برای تقویت فضای ذخیره سازی به کنسول خود متصل کنید، و اگر هارد اکسترنال PS4 خود را بردارید و آن را به PS5 خود وصل کنید، تمام بازی های شما به طور خودکار کار می کنند و آماده کار هستند .

اما، صرف نظر از فضا، SSD داخلی کنسول بسیار سریع است و بازی ها در عرض چند ثانیه راه اندازی می شوند . سونی با پلی استیشن 5 برای کاربران، خداحافظی با عذاب اسکرول در توییتر یا چای درست کردن در حالی که منتظر بارگیری بازی ها هستند را به رمقان آورده است .

جالب اینکه، در هنگام راه اندازی PS5 فقط از درایوهای SSD یا HDD خارجی برای نصب بازی های PS4 پشتیبانی می شود، و این امکان برای کاربران که از طریق هارد خارجی بازی های PS5 را نصب کنند وجود ندارد . همچنین امکان به ارتقای حافظه داخلی SSD فعلا در دستور کار سونی نمی باشد اما در آینده نوید این اتفاق از طریق یک به روز رسانی داده شده است .

کنترلر PS5 | دوال سنس

همه ی ما به این مهم واقف هستیم که در یک محصول تنها یک جز نمی تواند تعریف کامل آن محصول باشد، چرا که هر کدام از بخش های این مجموعه به نوبه ی خود تنها میزانی از ویژگی های آن را شامل می شوند . بی تردید هر آنچه که در مورد طراحی ظاهری کنسول پلی استیشن 5 جلوه می کند، در مورد طراحی کنترلر یا دسته ی این کنسول بازی هم صادق است، ضمن تغییر عمده در شماتیک کلی دسته، نقاط قوت همچون تاچ پد که در نسل قبل درس های خود پس داده است حفظ شده است .

برای درک بیشتری تغییرات کاربری این کنترلر نسل نهمی پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز، بازی Astro’s Playroom را امتحان کنید . این برنامه از قبل به صورت رایگان در PS5 شما نصب شده و بهترین ویترین از پیچیدگی ها و کارکرد های کنترلر دوال سنس می باشد .

در Astro’s Playroom هر آن چیز که باید از کنترلر PS5 احساس کنید را دریافت خواهید کرد، به محض شروع این بازی شما در یک جهان بسیاز زنده عوطه ور خواهید شد، از صدای ربات های دیگر روی فلز ها که از طریق میکروفون های دوال سنس پخش می شوند گرفته تا لرزهایی که باد و تگرگ در دسته ایجاد می کند .

کنترلر دوال سنس در کنسول PS5
کنترلر دوال سنس در کنسول PS5

در جای دیگر DualSense با محرک های انطباقی و توانایی محدود کردن مقاومت و حرکت در دکمه ها R2 / L2 توان بسیار ویژه ایی به خود می گیرد . در Astro’s Playroom، یک دستگاه gachapon وجود دارد که در آن باید اهرم را پایین بکشید تا توپ های داخل آن آزاد شود .

شما در حالی که آن را از طریق ماشه سمت چپ شکسته اید، با فضاسازی دوال سنس مقاومت در برابر آن را احساس می کنید، و سپس می توانید انگشت خود را روی ماشه ی سمت راست فشار دهید تا توپ در دست رباتیک خود را خرد کنید . در جای دیگر، به ربات کوچک شما تیر و کمان داده می شود و با شلیک آن می توانید در هنگام کشیدن عقب، کشش رشته کمان را احساس کنید .

در ابتدا این ممکن است کمی دور از باور و گیج کننده به نظر بیایید، عمدتا به این دلیل که تفاوت بسیار زیادی با هر چیزی که قبلا داشته ایم، دارد . ترکیبی از بلندگوی داخلی، haptics و محرک های سازگار باعث ایجاد یک تجربه بازی قدرتمند می شود که از نظر جسمی می توانید آن را احساس کنید .

شاید خیلی ها به این جمله علاقه نداشته باشند ، اما DualSense یک “تغییر دهنده” واقعی است و به شما این امکان را می دهد با آنچه در صفحه مشاهده می کنید و کنترلری که در دست گرفته اید، ارتباط واقعی برقرار کنید . این مهم در حالی امکان پذیر است که می توانید تمام تنظیمات و سخت های دسته را همان طور که دوست دارید شخصی سازی کنید .

بی شک زمان قابلیت های کنترلر دوال سنس را بیشتر برای ما آشکار می سازد . با توجه به تجربیاتمان تا به امروز در برخورد با کنسول های بازی، تمام شرکت ها و توسعه دهندگان از آغاز تا به امروز ویژگی هایی را در محصولاتشان گنجانده اند که با گذشت زمان آن ها از ما پوشیده نخواهند ماند و دیدن پیاده سازی فناوری های DualSense در ژانرها و فضاهای مختلف بسیار هیجان انگیز است .

از جمله وقتی ماشین مایلز در اطراف نیویورک در بازی مرد عنکبوتی را سوار می شوید، فقط صدای تند و ناگهانی ریل مترو را احساس می کنید سپس در جریان ماشین سواری کاملا حس سرعت در شما القا می شود .

کنترلر دوال سنس
کنترلر دوال سنس

اما این فقط تکنولوژی درون نیست که DualSense را به یک برنده تبدیل می کند، بلکه طراحی آن نیز است . به طور کلی اندازه ی دوال سنس کمی از DualShock 4 در کنسول PS4 بزرگ تر است، با ارگونومی بسیار بهبود یافته و یک سبک زیبا در پشت کنترلر . DualSense بسیار راحت تر از DualShock 4 در دستان شما قرار دارد و همه چیزهای آشنا از دکمه های شانه گرفته تا پد آهنگ (که اکنون دارای پوشش مات نرم است) کمی بزرگتر است .

میله های آنالوگ چه از نظر جسمی و چه از نظر عملی تغییر چندانی نکرده اند، اما در لبه ی بیرون کمی کاهش حجم مشاهده می شود . رنگ پلاستیکی شفاف روی D-Pad و سایر دکمه ی های روی کنترلر کلاس بالایی از زیبایی را به این کنترلر PS5 بخشیده اند .

دکمه گزینه ها هنوز وجود دارد، اما دکمه اشتراک اکنون دکمه ایجاد است و در مورد عکسهای صفحه، ضبط بازی، اشتراک محتوا و پخش ویدیو ها ظرافت و دقت عمل بیشتری بیشتری را ارائه می دهد . گزینه های زیادی نیز در این زمینه وجود دارد، با شخصی سازی از طریق منوی تنظیمات، بنابراین خود را برای کمی ترفند و شخصی سازی آماده کنید تا دکمه ایجاد (Create) بهترین عملکرد را برای کاری که می خواهید انجام دهید، داشته باشد .

حتی یک میکروفون برای پد PS5 تعبیه شده است که می تواند برای چت مهمانی فوری یا پخش بدون میکروفون استفاده شود، همچنین برای تعامل بیشتر با کاراکتر بازی ها نیز استفاده می شود . خوشبختانه، یک دکمه بی صدا نیز در آن قسمت کنترلر وجود دارد که می تواند هر کسی را که گوش می دهد مسدود کند، یا حتی می توانید آن را پایین نگه دارید تا صدا کاملاً حذف کردد . این ویژگی جدید زمانی که به کمی سکوت نیاز دارید ، بسیار مفید و کاربردی است .

در پایان، تنها مشکلی که کاربران با این کنترل کننده داشته اند این است که این کنترلر زمانی که به طور مستقیم با کنسول PS5 شارژ می شود به خوبی شارژ می گیرد و آن را در خود نگه می دارد . (این کنترلر زمان که به صورت بی سیم یا از طریق شارژر موبایل شارژ می شود به خوبی باتری را نگه نمی دارد) .

رابط کاربر PS5

سفارشی سازی در تم اتفاق کاملاً جدیدی است که با PS5 به دست می آید، زیرا این ویژگی پلی استیشن 5 هیجان انگیز ترین شخصی سازی UI PlayStation در طول تاریخ بوده است . رسیدن به این نکته که نرم افزار و رابط کاربری کنونی کنسول جدید سونی نسبت به PS4 چه تغییراتی را شامل می شود ممکن است کمی زمان بر باشد اما طولی نمی شکد که PS5 را به کنسولی کاربرپسند بدل می کند .

اصلی ترین خصلت این رابط کاربری جدید این است که در زمان استفاده از بازی های سنگین برنامه های رسانه ای به طور خودکار خاموش می شوند و هسته اصلی رابط کاربری PS5 را فقط به بازی های شما اختصاص می دهند .

این کار باعث می شود همه چیز بسیار راحت تر شود، به خصوص اگر بازی سنگینی را در PS5 اجرا کنید و مدت زمان زیادی با کنسول خود سرگرم باشید . این ویژگی UI PlayStation کمی شبیه به رابط کاربری Xbox است، همچنین به هر یک از بازی های شما یک فضای اختصاصی اختصاص داده شده است که محل زندگی و ذخیره سازی چیزهایی مانند تروفی، ویدیو های بازی هار، محتوای اضافی و موارد دیگر است . چیزی شبیه به این بخش در کنسول PS4 وجود داشته است و همیشه با فشار دکمه PlayStation در کنترلر می توانستیم به آن دسترسی پیدا کنیم .

این منو است که با فشار کوتاه دکمه PS به آن دسترسی پیدا می کند و از بسیاری جهات رابط کاربر را تغییر می دهد . بخش های مهمی را شامل می شود و اطلاعات متنی بر آنچه در هر زمان در PS5 خود انجام می دهید در آن وجود دارد .

و قابلیت تنظیم و شخیصی سازی بالا دارد، و می تواند به شما امکان دسترسی فوری به مواردی مانند اعلان ها، لیست دوستان (لیست کامل با امکان راه اندازی سریع مهمانی ها)، موسیقی، میکروفن، اطلاعات کنترل کننده و موارد دیگر را به شما بدهد. در کنار دکمه صفحه اصلی حتی بخشی به نام Switcher هم در این تب ها حضور دارد که به شما این امکان را می دهد با خیالی آسوده بین بازی های اخیر خود که انجامشان داده اید چرخ بزنید . این عملکرد Quick Resume سریع Xbox Series X نیست، زیرا بازی ها در حالت تعلیق نیستند، اما سرعت اجرای دوباره ی آن ها بسیار بالا است .

رابط کاربری PS5
رابط کاربری PS5

از همه مهمتر، رابط کاربری جدید کنسول PS5، اطلاعات مربوط به آنچه در بازی انجام می دهید را در اختیار شما قرار می دهد . این کارت های کوچک فعالیت مانند تابلوهای رنگارنگ تابلوی گردشگری ظاهر می شوند، شما را به جایزه بعدی خود یا تصاویر اخیر نشان می دهند یا اطلاعات بیشتری در مورد مأموریتی که در حال حاضر بر عهده دارید ارائه می دهند . حتی اگر تمایل داشته باشید به شما اجازه می دهد تا به طور کامل به فعالیت دیگری در بازی بپردازید .

این کارت های فعالیت در همه ی بازی ها نیز ظاهر می شوند و مانند نوعی از سرگیر سریع عمل می کنند و طی چند ثانیه شما را در ماموریت یا در یک منطقه مرتبط به بازی باز می گردانند . این واقعاً یک فناوری شگفت انگیز است، و در کسری از ثانیه فعالیت هایی که در گذشته کند انجام می شدند را برای شما انجام می دهد .

هر آنچه را که از رابط کاربری PS5 می خواهید همیشه در دسترس است . یک منوی تنظیمات برای غوطه وری عمیق تر در عناصر خاص وجود دارد، و مدت زمانی کوتاه که فعالیت های اصلی خود را شناختید این مهم را ممکن می سازد که همه مواردی که به طور منظم استفاده می کنید و رسیدن به آن ها به طور معمول نیاز به فشردن چند دکمه دارند، با اشاره کردن به یک دکمه به آن ها برسید . همچنین باید عنوان کرد که برای رسیدن به این تنظیمات و یادگیری این شخصی سازی ها راهنما های بسیار مفیدی در رابط کاربری کنسول جا گرفته است .

به محض اینکه PS5 خود را برای اولین بار راه اندازی کنید، UI جدید واقعاً احساس نسل نهم را در شما ایجاد می کند . در ارائه آن وضوح و سادگی وجود دارد که کاملاً مینیمال به نظر می رسد و در قیاس با PS4 پیشرفت های شایانی داشته است و از نقاط اصلی قوت پلی استیشن 5 به شمار می رود .

صفحه ی اصلی رابط کاربری PS5
صفحه ی اصلی رابط کاربری PS5

سرویس PLAYSTATION PLUS در PS5

حتی پلی استیشن پلاس هم برای PS5 کمی تغییر کرده است . در مورد بازی های ماهانه چند نفره و رایگان، همه عملکردهای مشابه قبل وجود دارد، اما اکنون به بازی های PS Plus Collection نیز دسترسی خواهید داشت .

به طور اختصاصی دارندگان PS5 که در PlayStation Plus مشترک شده اند، یک بسته عالی از بهترین بازی های PS4 را صاحب خواهند شد، بدون هیچ هزینه اضافی . این شامل موارد انحصاری PlayStation مانند Days Gone و God of War، و به عناوین مشترک بین پلتفرم ها مانند Fallout 4 و Resident Evil 7 هم می رسد .

 

  هدست بی سیم جدید مایکروسافت گزینه خوب با قیمت عالی|هدست ایکس باکس

برخی از این بازی ها همچنین برای PS5 کاملا رایگان هستند که ویژگی هایی مانند نمایش با نرخ 60 فریم در ثانیه و با وضوح 4K پویا را به شما ارائه می دهند . گرافیک این بازی ها هم ممکن است بهتر از بازی های ارائه شدن برای کاربران ایکس باکس سری ایکس در سرویس Xbox Game Pass باشد، اما این یک مزیت جدی برای کسانی است که در حال حاضر روی PS5 سرمایه گذاری می کنند . همچنین صدای این بازی ها در کنسول جدید سونی بهبود پیدا می کنند .

سرویس پلی استیشن پلاس
سرویس پلی استیشن پلاس

دلیل دیگر برای تعریف کردن از کنترلر PS5، میکروفون داخلی آن است. به امکان حرف زدن با آن برای پازل های Playroom Astro، می توان از آن برای گپ مهمانی و همچنین برای گفتگو با دوستان و غریبه ها در اینترنت استفاده کرد .

کیفیت هر دو میکروفون و بلندگو بسیار دیوانه کننده است، به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به هدست فوراً به چت بپردازید، که این قابلیت یک مزیت بزرگ دیگر برای گیمرهای PlayStation است که می خواهند بیشتر درگیر بازی آنلاین شوند یا به سادگی راه آسان تر برای برقراری ارتباط با دوستان خود در حالی که بازی می کنید هم حساب می شود .

با رابط کاربری جدید سونی و دوال سنس کاربران می توانند صفحه خود را به اشتراک بگذارند، و فقط گپ بزنند، یا مستقیماً به یک بازی بپردازند، همه اینها سریع، آسان و بدون نیاز به فناوری اضافی امکان پذیر است .

بازی های PS5

فقط انجام یک بازی باعث می شود تکامل قدرت گرافیکی PS5 در قیاس با PS4 کاملا احساس شود . به طور کلی کنسول نسل نهمی سونی یک ویترین واقعی از قدرت بازی های نسل بعدی PlayStation است . و با وجود برنامه ریزی های بیشتر این شرکت، از جمله PS5 Demon’s Souls Remake، عطش کاربران را برای استفاده از کنسول جدید سونی،‌ نسبه به بقیه ی پلتفرم ها را بیشتر می کند چرا که همه ی ما می دانیم بازی های انحصاری، اصلی ترین برتری آن نسبت به رقبا می باشد .

برخی از بازی های پلی استیشن 5
برخی از بازی های پلی استیشن 5

همچنین عناوینی وجود دارد که برای کنسول های جدید (پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و اس) بهینه سازی شده است . از جمله بازی هایی از قبیل Days Gone،‌ تا برخی از مزایای انتقال به نسل بعدی مانند افزایش وضوح و فریم ریت ها را همراه با سلب کردن از ویژگی های جدید به همراه داشته باشد . همه ی اینها، روش های خارق العاده ای برای شیرجه رفتن به بازی هایی است که آن ها را دوست دارید یا می خواهید برای اولین بار تجربیه شان کنید و از آن ها لذت ببرید .

انتقال فایل و سازگاری PS5 با نسل قبل

خوشبختانه، علی رغم برخی نگرانی ها، دسترسی به هر آنچه سازگاری PS5 با نسخه پشتیبان ارائه می دهد فوق العاده آسان است . اگر یک هارد اکسترنال PS4 با بازی روی آن دارید فقط آن را مستقیم وصل کنید و بازی کنید .

یا می توانید همه چیز را از طریق اتصال Wi-Fi بین دو کنسول انتقال دهید . اما، اگر می خواهید بازی ها را از اول در پلی استیشن 5 هم یک بار دیگر تمام کنید، ابتدا بازی های موجود در کتابخانه ی اکانت PSN خود را دانلود کنید،‌حالا تمامی بازی ها همان طور که در PS4 موجود بودند در کنسول جدید هم موجود می شوند،‌ سپس سیو آن ها حذف کرده و از شروع تا پایان آن ها لذت ببرید .

همچنین در اینجا می توانید بر اساس پلتفرم نیز روی فهرست بازی هایی که مشاهده می کنید فیتلر ایجاد کرده . این ویژگی همیشه برای مرتب سازی بازی های PS3 شما از بازی های جدید PS5 مفید است .

کنسول PS5 در کنار PS4
کنسول PS5 در کنار PS4

همچنین شما می توانید به راحتی، از طریق هارد اکسترنال، همه بازی های PS4 را درون هارد رفته تا به طور خودکار آن ها در PS5 بارگیری شوند، نه اینکه فضای داخلی گرانبهای SSD سریع کنسول خود را برای عناوین بهینه شده و ریمستر خرج کنید .

دیدن اینکه سازگاری PS5 با نسل گذشته به صورت یکپارچه در UI و کتابخانه ایی که تا به امروز برای جمع آوری محتویات و بازی هایش پول و وقت زیادی را صرف کرده اید، بسیار آرامش بخش است، به خصوص که پیام های اولیه در مورد این موضوع که در منوی کنسول ظاهر می شوند .

در پایان هدف توسعه دهنده ی ژاپنی را برای این کار پنجه در پنجه با Xbox می توان دانست . این نبر و رقابت به کاربران این امکان را می دهد با وجود جهش سخت افزاری، هنوز به بازی هایی که در PS4 و PS3 خریداری کرده اند دسترسی پیدا کنند .

راه اندازی PS5

نکته مثبت این است که PS5 به راحتی راحتی راه اندازی می شود . برای این کار کنسول خوش قد و بالای خود را از جعبه خود خارج کنی، و همچنین پایه کاملاً ساده آن را . به وسیله ی پایه کنسول را یا به صورت افقی و یا عمودی روی میز خود قرار دهید .

بعد از وصل کردن بقیه ی کابل ها همچون کابل برق و HDMI سپس فقط از دستورالعمل ها پیروی کنید، این دستورالعمل ها شامل سوالاتی درباره سلایق شما، جابجایی بین پروفایل های مختلف و حریم خصوصی برای محدود کردن اینکه با چه افرادی می توانید تعامل داشته باشید و چه تنظیمات برق را می خواهید استفاده کنید .

کنسول PS5 در حالت عمودی
کنسول PS5 در حالت عمودی

آنچه از نظر قابلیت دسترسی بسیار مهم است این است که صفحه خوان (توضیحات صوتی) به عنوان پیش فرض از لحظه ای که PS5 را برای اولین بار روشن می کنید، فعال است . یک گزینه در تنظیم وجود دارد که آن را خاموش کند، اما این واقعیت که به طور خودکار فعال می شود برای بیشتر گیمرها از همان ابتدا حسی مانند لمس زیبایی است .

هنگامی که همه با حساب PlayStation خود وارد سیستم می شوند، در اصل از قبل کنسول خود را راه اندازی کرده اند .البته این راه اندازی شامل تمام بخش های کنسول نمی شود . مطمئناً باید برای شخصی سازی منوی تنظیمات و گزینه های سفارشی سازی در مرکز کنترلر کمی وقت بگذارید تا بتوانید عناصر مختلف PS5 را تغییر دهید و همه چیز باب میلتان شود .

همچنین تنظیمات مربوط به بازی یک منوی مفید وجود دارد، بنابراین شما همیشه می توانید بازی های جدید را با تنظیمات دلخواه خود شروع کنید از دشواری پیش فرض بازی گرفته تا اینکه می خواهید حالت عملکرد یا وضوح را انتخاب کنید . حتی یک گزینه وجود دارد که آیا شما بازدیدهای اول شخص یا سوم شخص را ترجیح می دهید، اگر عنوان نیز برای آن گزینه بازی داشته باشد .

نتیجه گیری نهایی درباره ی کنسول PS5

PS5 و PS5 digital edition در کنار یکدیگر
PS5 و PS5 digital edition در کنار یکدیگر

PS5 در حال حاضر همه کارها را به درستی انجام می دهد . با قمار در طراحی مجدد و کامل سخت افزار، کنترل کننده و ویژگی های اصلی رابط کاربری، PlayStation قفل نسل بعدی بازی را باز کرده است . در حالی که گرافیک و قاب های بهبود یافته به وضوح یک مزیت خوب است و چیزی که بدون شک در سال های آینده شاهد پیشرفت آن خواهیم بود این پیشرفت در غوطه وری در بازی است که واقعاً جهش نسل را تعریف می کند .

با بارگیری صفحه ها خداحافظی کنید و با داشتن یک دکمه به بینش بیشتر در مورد بازی های خود سلام کنید . در PS5 پیشرفت های زیادی در کیفیت زندگی جهان بازی ها وجود دارد، همه در یک کنسول پیچیده شده و شبیه آینده هستند . حتی اگر همه از طراحی کنسول خود خوششان نیاید .

فشار PlayStation برای راه اندازی کنسول سنتی تر از رویکرد مایکروسافت نیز کاملاً جواب داده است . داشتن بازی هایی که می توانید به عنوان عناوین راه اندازی واضح به آنها اشاره کنید، برای نشان دادن آنچه PS5 می تواند انجام دهد بسیار سودمند است. این فقط آغاز است، و تمام کاربران در سراسر دنیا تحت تاثیر آن هستند .

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.