سبد خرید من

اگر طرفدار بازی های ویدیویی باشید و بگویید تا به حال نام نینتیندو را نشنیده ام ، باید در گیمر بودن خود شک کنید ! پیش از آن که کمپانی غول پیکر سونی و یا کمپانی اقای میلیاردر بیل گیتس یعنی مایکروسافت پا به عرصه دنیای کنسول های بازی بگذارند ، nintendo شاهنشاه بی تردید 5 اقلیم و قاره های جغرافیفایی این کره خاکی بود.

هرچند نیاز به معرفی را جایز نمیدانیم ولی میخواهیم شما را با قدیمی ترین پیشکسوت ژاپنی 131 ساله، در واقع اولین پیشگام در تولید محصولات مختص به سرگرمی که در عرصه صنعت گسترده گیم هم موفق بود و جزء سومین شرکت های ارزشمند ژاپنی به شمار می رود آشنا کنیم.

با ما همراه باشید

شروع NINTENDO

کمپانی چند ملیتی (نینتندو کوپایی) که بعد ها با نام: (نینتندو) بر سر زبان ها افتاد در ۲۳ سپتامبر سال ۱۸۸۹ در شهرکیوتو ژاپن تاسیس شد و اولین کمپانی بود که در گذشته توانست بازار صنعت گیم را در دست بگیرد و دگرگون کند.

این پیر ژاپنی در ابتدا، فعالیت خود را با تولید کارت های بازی هانافودا به معنی: (کارت‌های گل) آغاز کرد و با تولید این کارت های بازی به شهرت رسید و پا به دنیای سرگرمی گذاشت البته ناگفته نماند که این شرکت مدتی هم به فعالیت هایی اعم از:تولید اسباب بازی و جارو برقی،تاکسیرانی وکرایه اتومبیل، اجاره منزل نیز می پرداخت.

مدتی بعدکارشناسان nintendo به فکر یک نوآوری جدید برای کمپانی خود افتادند تا گام بعدی را برای پیشرفت بیشتر بردارند و همین طرح ریزی باعث شد که نینتندو اولین دستگاه بازی خود را تولید کند.

 

لوگوی نینتندو

در ادامه یک ویدیو از معرفی تمام کنسول های نینتدو از گذشته تا به امروز را مشاهده میکنید

 

آشنایی با کنسول بازی: Nintendo Color TV Game

Nintendo Color TV Game

 

اولین کنسول اختصاصی نینتندو که متعلق به دوران نسل اول می باشد Color TV Game نام دارد که در سال 1977 فقط و فقط در ژاپن عرضه و تولید شد و در سال 1980 هم عرضه ی آن متوقف گشت.

Color TV Game در بدو ورود با هم نسلی هایی اعم از : مگناوکس ادیسه ،پونگ و تل‌استار وارد رقابت شد. در حقیقت همه چیز از Color TV Game شروع شد و نینتندو پس از منتشر کردن این دستگاه هر سال هم رده های مشابه همین کنسول را منتشر می کرد که بیشتر ظاهر آنها مورد تغییر واقع می شد و اثر تغییر خاصی را در باطن آن نمی شد احساس کرد.

دستگاه هایی که بر اساس کنسول Color TV Game طراحی شدند :

 • Game racing112 8jun_1987
 • Game block breaker Apr23_1979
 • Computer tv game 1980

این دستگاه به همراه دیگر هم رده های خود دوباره دیگر شرکت های تولید کننده و رقبای خود را به تکاپو انداخت و همه آنها ناگزیر مجبور به رقابت کردن با یکدیگر شدند. از همین موقع بود که همه ی جهان انگشت به دهان و خیره هر ساله منتظر رونمایی از یک کنسول جدید در بازار بودند !

اولین تولید نینتندو با اینکه چنان امکانات خاصی را دارا نبود و نیاز به خلاقیت بیشتر داشت و همچنین این کمپانی چندان هم سر شناس نبود اما با توجه به اینکه جزء اولین های این صنعت به شمار می رفت توانست رضایت مخاطبان را جذب کند و با واحد فروش 1 میلیون دستگاه میتوانیم بگوییم فروش خوبی را شاهد بوده است.

Family Computer یا Nintendo Entertainment System

تصویر Family Computer

 

کنسول بازی Family Computer که از دسته کنسول های نسل سومی حساب می شود و در ایران با نام «میکرو» با آن آشنا هستیم.

در ابتدای رونمایی از این کنسول ژاپن تنها کشوری بود که از آن به گرمی استقبال کرد اما در آمریکا و اروپا چندان اهمیتی به آن داده نشد و خیلی سخت به فروش می رسید، در واقع این کنسول در زمانی پا در بازار جهانی گیم گذاشت که این صنعت دچار افول شدید شده بود و تقریبا همه مردم از گیم و بازی های رایانه ایی کاملا نا امید شده بودند به این دلیل که بازار پر بود از بازی های بی کیفیت، با جذابیت بسیار کم بازی ها و قیمت نسبتا زیاد.

در نتیجه کمتر کسی پیدا میشد که رغبت کند سمت کنسول و بازی های کامپیوتری برود در همین موقعیت بود که نینتندو نسخه اصلاح شده Family Computer را با نام Nintendo Entertainment System وارد بازار کرد که در آمریکا آن را با نام (NES) می شناسند و در ژاپن به famicom معروف است.

با ورود این دستگاه تحولی شگرفت در صنعت گیم به وجود آمد که باعث شد دوباره مردم به سوی بازی و کنسول های بازی روی آورند. در واقع نینتندو این بار تلاش خود را بیشتر از پیش نمود و نو آوری بیشتری را برای تولید بازی های جدید خود به خرج داد.

  کنسول دستی ولو با نام Steam Deck دسامبر امسال (آذر - دی ماه) عرضه می‌شود

تولید بازی هایی مانند زلدا و ماریو که همه ی ما با آن خاطره داریم و به نام قارچ خور آن را می شناسیم و نوستالژی کودکی هایمان به شمار می رود دوباره صنعت گیم زنده شد و کنسول های بازی کم کم در خانه های مردم جای خود را پیدا کرد. پیشنهاد می شود مقاله تست سلامت دسته بازی را بخوانید.

بازی قارچ خور

 

تاریخ انتشار این ناجی ژاپنی، در مناطق مختلف جهان تا پایان عرضه به همراه می زان فروش کل Family Computer  :

ژاپن ۱۵ ژوئیه ۱۹۸۳ تا 2003
آمریکای شمالی ۱۸ اکتبر ۱۹۸۵ تا 1995
اروپا ۱ سپتامبر ۱۹۸۴ تا 1995
میزان فروش کل: ۶۱ /۹۱ میلیون

کنسول بازی Super Nintendo Entertainment System (سبک و سیاقی جدید)

سوپر نینتندو

 

دستگاه قدرتمند Super Nintendo، یکی از کنسول های قدرتمند 16 بیتی از نسل چهارم می باشد که بعد از دستگاه جنسیس سگا تولید و منتشر شد که در اروپا و آمریکا آن را با نام: (SuperNintendo) یا (SNES) و در ژاپن با نام : Nintendo Super Famicom یا (Super Famicom) می شناختند.

این کنسول به مراتب از نظر گرافیک و مشخصات سخت افزاری قدرتمند تر از دستگاه جنسیس سگا به شمار می رفت و حتی بعد ها کمپانی نینتندو با کمک سونی یک بخش اضافه سی دی خور به این محصول اضافه نمود که بتواند حسن بیشتری به این محصول اضافه نماید اما خب سگا برنده این رقابت بود و بیشتر از نینتندو توانست جذب مخاطب کند آن هم به این دلیل که سگا توانسته با عرضه بازی های پرطرفدار سونیک و مورتال کمبت و همچنین قیمت کمتر این دستگاه نسبت به سوپر نینتندو در خانه ی علاقه مندان به گیم جایگاه ویژه ایی را صاحب شود.

بازی های موفق و پر فروش سگا :

بازی های مورتال کامبت در کنسول سگا
بازی های مورتال کامبت و سونیک در کنسول سگا

بازی Sonic

بازی دانکی گونگ

 

بازی ماریو بار ینینتندو

البته نا گفته نماند که Super Nintendo هم بازی های مختص به خود را دارا بود و طرفداران به خصوص خود را داشت و به عنوان یک کنسول 16 بیتی فروش موفقی را هم شاهد بود.

اگر بخواهیم از پر فروش ترین بازی های آن سخن به میان آوریم میتوانیم از بازی های سوپر ماریو ورلد با میزان 20 میلیون فروش و دانکی کنگ کانتری با ۸ فروش میلیون را نام ببریم.

بازی های موفق و پر فروش سوپر نینتندو :

در ادامه تاریخ انتشار، میزان فروش کل و تاریخ توقف انتشار این محصول را در مناطق مختلف جهان با یکدیگر برسی خواهیم کرد:

ژاپن: ۲۱ نوامبر ۱۹۹۰‏ تا 2003
آمریکای شمالی ۲۳ اوت ۱۹۹۱‏ تا 1999
اروپا: ‏۱۱ آوریل ۱۹۹۲
استرالیا: ۳ ژوئیه ۱۹۹۲‏

کل واحد های فروخته شده: ۴۹/۱۰ میلیون

 

Nintendo 64 نسل پنجم نینتندو

عکس کنسول بازی nintendo 64کنسول نینتدو 64 در تاریخ ۲۳ ژوئن ۱۹۹۶ در کشور ژاپن وبا قیمت 199دلار عرضه گشت.  Nintendo 64 یکی از دستگاه های قوی 64 بیتی و از محصولات برتر در بین کنسول های نسل پنجم به شمار می رود، و ظاهر شکیل تری نسبت محصولات پیشین نینتدو را داراست.

نینتندو به دلیل اینکه در گذشته رقیب خاصی نداشت و برای همیشه هم خواستار این بود که در صنعت بازی حرف اول را بزند، در تولید دستگاه های خودش از چیپ استفاده کرده بود و با شرکت های تولید کننده بازی قرارداد داشت و آنها را موظف کرده بود زمانی که می خواهند برای نینتندو بازی تولید نمایند لزوما باید از چیپ های این شرکت استفاده کنند .

همین باعث کنترل بیشتر نینتندو بر روی بازی می شد و دیگر شرکت ها را در شرایط سختی قرار می داد زیرا این شرکت ها به دلیل استفاده از چیپ مخصوص این کمپانی دیگر بازی های تولید شده توسط آنها در هیچ دستگاه دیگری پشتیبانی نمی شد و همین باعث شد که کمپانی های بازی سازی به دستگاه های سی دی خور روی آورند.

همچین این محصول به دلیل اینکه از کارتیج استفاده کرده بود باعث شد تا دیگر نتواند آنچه را که درچنته دارد رو نماید وگرنه این محصول نسبت به دیگر هم نسلی های خود قدرت سخت افزاری بیشتری را دارا بود.

پر فروش ترین بازی این کنسول هم سوپر ماریو ۶۴ می باشد که شرایط بازی سه بعدی را برای نخستین بار توسط نینتندو فراهم می کرد و با ۱۱ میلیون فروش لقب پر فروش ترین بازی 64 را گرفت البته این را هم خدمتتان عرض کنیم که این کنسول در زمان ارائه با سه بازی مخصوص به نام های: سوپر ماریو ۶۴ ، پیلوت‌وینگز ۶۴ و سایکیو هابو شوگی عرضه گشت.

در ادامه تاریخ انتشار، میزان فروش کل و تاریخ توقف انتشار این محصول را در مناطق مختلف جهان با یکدیگر برسی خواهیم کرد:

ژاپن: ‏۲۳ ژوئن ۱۹۹۶‏ تا ‏۲۰ دسامبر ۲۰۰۱‏
آمریکای شمالی: ‏۲۹ سپتامبر ۱۹۹۶‏ تا ۲۰ اوت ۲۰۰۲‏
اروپا و استرالیا: ۱ مارس ۱۹۹۷ تا ‏۱۶ ژانویه ۲۰۰۲‏
برزیل : ۱۰ دسامبر ۱۹۹۷
فرانسه: ۱ سپتامبر

  نقد و بررسی Aliens: Fireteam Elite + ویدئو

واحدهای فروخته‌شده جهان: ۳۲٫۹۳ میلیون

Nintendo GameCube مکعب شگفت انگیز

کنسول گیم کیوبکنسول نسل ششم نینتندو که همه ی ما آن را با نام گیم کیوب می شناسیم اولین کنسول نینتندو بود که بالاخره در طراحی آن از دیسک استاده شده بود اما با این تفاوت که در مقایسه با بقیه دستگاه های رقیب، نینتندو به جای دی وی دی های بزرگ از مینی دی وی دی استفاده کرده بود و از نظر ظاهری طراحی دسته این کنسول به دلیل خوش دست نبودن دسته ها کمی هم عامه پسند نبود.

از حق نگذریم طراحی بدنه خود کنسول به شکل مکعب باعث شد که همیشه این مکعب کوچک در یادها باقی بماند.

نینتندو این بار نتوانسته بود کار خود را به خوبی انجام دهد و همین سبب شد کمی مخاطبانش را از خود دلسرد نماید همچنین در روزگاری که شرکت سونی وسگا توقع مردم را از گیم بالا برده بودند اینطور جا افتاد که بازی های نینتندو بیشتر برای گروه خردسال و کودک مناسب تر است تا بزرگسالان و کمتر بزرگسالی پیدا خواهد شد که به این سبک بازی ها ذوق وعلاقه چندان نشان دهد .

دسته گیم کیوب12 بازی نینتندو در زمان رونمایی:

1-آل اِستار بیسبال سرگرمی Acclaim سرگرمی Acclaim

2-انتقام بتمن یوبی‌سافت

3-تاکسی دیوانه هیت میکر سگا

4-داوا فری‌استایل بی‌ام‌ایکس 2 Z-Axis سرگرمی Acclaim

5-تارزان دیزنی یوبی‌سافت یوبی سافت

6-عمارت لوایجی نینتندو نینتندو

7-ان‌اف‌ال دیوانه‌کننده ۲۰۰۲ EA Sport Tiburon

8-ان‌اف‌ال هیتز ۰۲–۲۰ ای‌اِی جعبه سیاه میدوی

9-جنگ ستارگان: رهبر حیله‌گر فکتور۵ لوکاس‌آرتز

10-سوپر مانکی بال امیئوزمنت ویژن سگا

11-تونی هاک اسکیت حرفه‌ای 3 نِورسافت اکتیویژن

12-مسابقه موج NST نینتندو

پرفروش‌ترین بازی: سوپر اسمش بروس

بازی های پر فروش میکرواین کنسول نسبت به دیگر کنسول های پیشین نینتندو فروش کمتری داشته باشد اما این دلسردی و مقدار فروش کم نینتندو را ناامید نکرد و این شرکت باز هم به ساخت کنسول های بازی ادامه داد.

در ادامه تاریخ انتشار، میزان فروش کل و تاریخ توقف انتشار این محصول را در مناطق مختلف جهان با یکدیگر برسی خواهیم کرد:

ژاپن: ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۱‏
آمریکای شمالی: ۱۸ نوامبر ۲۰۰۱
اروپا: ۳ می ۲۰۰۲‏
استرالیا: ۱۷ می ۲۰۰۲
متوقف‌شده: ۲۲ فوریه ۲۰۰۷

واحدهای فروخته‌شده: ۲۱٫۷۴ میلیون نسخه

 

Nintendo V رقیب پیشرفته 

کنسول ویدر سال 2006 نینتندو کنسول نسل هفتمی خودش یعنی وی را وارد بازار کرد در واقع این کنسول حرفه ای و قدرتمند را میتوانیم اعجوبه نسل هفتم در دنیای گیم بنامیم.

نینتندو وی برای رقابت سرسختانه با ایکس باکس 360 و پلی استیشن سه وارد بازار جهانی شد وبا فروش بالای خود تواست پوزه دو رقیب قدر خود را به خاک بمالد و لقب پر فروش ترین کنسول نسل هفتم را از آن خود نماید. (101 میلیون نسخه تا سپتامبر 2019)

اگر به خاطر داشته باشید کمی قبل تر برایتان گفتیم که در دنیای گیم اینگونه جا افتاده بود که بازی های کنسول نینتندو برای گروه خردسال مناسب تر بوده و خیلی کمتر میتواند بزرگسالان را تحت تاثیر قرار بدهد.

نینتندو هم دقیقا از این ایرادی که به آن گرفتند استفاده مثبت کرد و کنسولی را طراحی نمود که در عین جذابیت و سادگی بازی هایی را ارائه دهد که بیشتر بر روی سرگرمی های رقابتی و ورزشی تمرکز داشته باشد و امکان رقابت همزمان را برای دو نفر فراهم کند و همین باعث شد که بیشتر بچه ها با والدین خود همزمان سرگرم باشند و مادر پدرها هم به آسانی از این دستگاه استفاده نمایند.

اگر بخواهیم از وجه های مثبت این دستگاه برایتان سخن بگوییم میتوانیم به طراحی منحصر به فرد و متفاوت آن، وزن کمتر خود کنسول،مصرف برق کمتر نسبت به دیگر رقبا و دارا بود حسگر اشاره کنیم از وجه های منفی هم میتوانیم به پردازنده سی پی یو ضعیف تر و در نتیجه پایین تر بودن گرافیک این دستگاه نسبت به دیگر کنسول های نسل هفت اشاره کنیم.

در ادامه تاریخ انتشار، میزان فروش کل این محصول را در مناطق مختلف جهان با یکدیگر برسی خواهیم کرد:

آمریکای شمالی: ۱۹ نوامبر ۲۰۰6
ژاپن: ۲ دسامبر ۲۰۰۶
اروپا: ۸ دسامبر ۲۰۰۶
استرالیا: ۷ دسامبر ۲۰۰۶

واحدهای فروخته‌شده: 101 میلیون نسخه تا سپتامبر 2019

Nintendo Wii U 

کنسول وی یووی یو کنسول نسل هشتم نینتندو است و اولین کنسول نینتندو به شمار می رود که قابلیت نمایش ویدئوی اچ‌دی با کیفیت ۱۰۸۰P را دارد.

این محصول در سال 2012 با ظاهری متفاوت به بازار جهانی معرفی و عرضه شد ، تفاوت ظاهری مشهود این کنسول نسبت به دیگر دستگاه ها دسته کنترل گر متفاوت آن بود که یک تجربه بسیار متفاوت را به مخاطب هدیه می داد و آن هم دسته ایی زیبا خوش دست وکارآمد بود که دارای صفحه نمایش لمسی بود و به مخاطب اجازه این را می داد که بتواند خارج از کاشانه خود بازی کردن را تجربه کند البته نا گفته نماند که نینتندو در کارنامه کاری خود کنسول های دستی گیم را نیز داراست و تجربه ساخت کنسول های دستی را در گذشته داشت مانند:

 • Game And Watch
 • GameBoy
 • GameBoy Color
 • Game Boy Advance
 • Nintendo DS
 • Nintendo 3DS
  |ویدیو ۲۵ بازی ایکس باکس سری اس و ایکس در سال ۲۰۲۱ |

پس با توجه به همین نکته میتوان فهمید که نینتندو توانایی بالایی در ساخت کنسول دستی هم دارد اما این بار این شرکت خواست تجربه خود را چاشنی نوآوری جدید این دستگاه بکند و دستگاهی طراحی کرد که همزمان با تلوزیون وکنترل از راه دور هم بازی کردن را ممکن سازد هم با استفاده از دسته لمسی بتوان از بیرون منزل هم از بازی لذت برد.

اما متاسفانه بیشتر به خصوصیت ظاهری توجه شد و همین باعث شکست این محصول شد و درصد نا رضایتی بالایی را از طرفداران خود دریافت کرد و متاسفانه بازی های خیلی کم و تکراری برای این محصول عرضه شد و نینتندو وی این بار نتوانست رقیب خوبی برای برای مایکروسافت و سونی باشد

در ادامه تاریخ انتشار، میزان فروش کل و تاریخ توقف انتشار این محصول را در مناطق مختلف جهان با یکدیگر برسی خواهیم کرد:

تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
متوقف‌شده: ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷
واحدهای فروخته‌شده: ۱۴ میلیون (مارس ۲۰۱۷)

 

Nintendo Switch اصالت به معنای واقعی !

نینتندو سویچنوبتی هم که باشد زمان این فرارسیده که از غول مرحله آخر نینتندو صحبت کنیم،کنسول نسل هشتم نینتندو در اکتبر ۲۰۱۶ رونمایی و در ۳ مارس 2017 با نام نینتندو سوییچ با قیمت پایه 300دلار وارد بازار شد.

نینتندو بعد از شکستی که بر اثر کنسول وی یو خورد این بار سعی کرد با الهام گرفتن از ایرادات کنسول قبلی این بار کنسول کامل تری را بسازد و بار دیگر خودی نشان دهد هماهنطور که میدانید بزرگترین چیزی که همه گیمر ها در رابطه با کنسول برایشان حائز اهمیت است بازی هایی می باشد که آن کنسول قابلیت پشتیبانی از آنها را داشته باشد و نینتندو با عرضه و تولید بازی افسانه زلدا گامی محکم را در بر آورده کردن این انتظار مخاطبان خاص خود برداشت.

خرید ps4 کارکرده

خرید xbox one کارکرده

خرید بازی ps4 کارکرده

خرید بازی xbox one کارکرده

 زلدا با فروش موفق خود پر فروش ترین بازی نینتندو سوئیچ شد.

 

تیزر جالب nintendo switch را میتوانید درادامه مشاهده نمایید

 

علاوه بر توجهی که nintendo برای تولید بازی از خود نشان داد مشخصات فنی و قدرتی این دستگاه هم بسیار برای این شرکت مهم بود در واقع اگر گذشته این کمپانی را به خاطر داشته باشید این شرکت همیشه در تلاش بوده که محصولاتی متفاوت تر از دیگر رقبای خود ارائه دهد و بمب نوآوری زمان خود باشد.

خرید بازی ps3 کارکرده

خرید دوربین ps5

تصویر نینتندو سوییچاین بار هم همین شگرد خود را بر روی نینتندو سوئیچ پیاده کرد و دستگاهی ساخت که هم در منزل و هم در بیرون و در هر شرایطی بتوان در دنیای گیم و سرگرمی غرق شد اگر بخواهید با تلوزیون بازی مورد علاقه خود را تجربه کنید کافیت دستگاه را بر روی پایه داک قرار داده و از بازی در صفحه نمایش بزرگتر لذت ببرید.

اگر هم بخواهید به صورت دستی با آن بازی کنید با یک صفحه نمایش به اندازه ۶.۲ اینچی با کیفیت و گرافیک نسبتا بالایی رو به رو هستید.

در رابطه با باطری هم بسته به نوع بازی که بر روی آن اجرا میکنید شارژ نگه میدارد برای مثال زمان ذخیره باطری هنگام بازی افسانه زلدا دو الی سه ساعت تخمین زده شده است.
دسته های این کنسول هم جزء یکی از کنترلگر های قوی در بین بقیه دستگاه ها به شمار میرود دارای قابلیت های زیر میباشد:

 • هپدیک فیدبک
 • موشن سنسور

که در قسمت نقد و برسی بیشتر به این قابیلت ها پرداخته خواهد شد

در ادامه تاریخ انتشار، میزان فروش کل را برسی خواهیم کرد:
تاریخ انتشار ۳ مارس ۲۰۱۷
واحدهای فروخته‌شده ۶۸ میلیون (تا نوامبر ۲۰۲۰)

جمع بندی

نینتندو ژاپنی با تلاش های فراوان از گذشته تا به امروز با تمام اشتباهات و موفقیت هایی که در طول این همه سال داشته جزء پر تلاش ترین و قدیمی ترین و خلاق ترین کمپانی ها به شمار میرود که از جوانان دیروز تا جوانان امروز با کنسول های بازی آن خاطره های بی شمار دارند.

برای مشاهده وبسایت رسمی نینتندو رویاین متن کلیک کنید

اگرچه در سال های آتی این کمپانی با کمی کم لطفی از طرف مخاطبان رو به رو شد اما همچنان وفادار به طرفداران خود باقی مانده و همیشه در تکاپو برای راضی نگه داشتن آنهاست و امید است در این چند سال غیبت نسبتا طولانی خود با محصولی کامل بی نقص و فوق العاده قدرتمند همه ی دنیا را شگفت زده نماید.

خرید لوازم جانبی ps5

خرید هدست PS5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.