سبد خرید من

با ورود کنسول قدرتمند PS5 سونی و استقبال بی نظیر مردم از این دستگاه قدرتمند در سراسر دنیا شاهد رونمایی از دسته ای بسیار کاربردی با شکل و شمایلی تازه و تغییرات بسیار شگفت انگیز بودیم .

کنترلر جدید سونی که با نام دوال سنس وارد بازار شد از هر نظری نسبت به دیگر رقبای سر سخت خود کامل تر بوده و می تواند شما را هنگام بازی کردن از دنیای کنونی تان خارج کند و به دنیای ماورایی بازی و سرگرمی ببرد در واقع در طراحی جدید این دسته شما علاوه بر راحتی، تجربه بازی بسیار لذت بخشی را خواهید داشت .

کنترلر ps5
کنترلر ps5

برای خرید dualsense روی این متن کلیک کنید

ویدیوی جعبه گشایی کنترلر دوال سنس:

 

در ادامه به برسی کنترلر جدید سونی یعنی دسته کنسول پی اس 5 (کنترلر دوال سنس) خواهیم پرداخت.

نام گذاری جدید (dualsense)

دوال سنس کنترلر بی سیم
کنترلر دوال سنس

این بار همگی با یک نام جدید مواجه شدیم که از جهاتی القا کننده قابلیت این کنترلر منحصر به فرد است . آن طور که انتظار می رفت و احتمال داده می شد سونی مثل سری قبل نام کنترلر خود را دوال شاک 5 می گذاشت اما بر خلاف این انتظار این بار نام جدیدی برای این کنترلر انتخاب و ثبت شد سونی این کنترلر کاربردی را با نام دوال سنس وارد بازار کرد . پیشنهاد می شود درباره تاریخچه ایکس باکس بخوانید.

کنترلر DualSense بی سیم سفید مشکی
کنترلر Dualsense

در واقع واژه (sense) به معنای حس می باشد یعنی در ساخت و طراحی این محصول کمپانی سازنده بیشتر بر این تلاش بوده تا دسته ایی را طراحی کند که مخاطب بتواند از طریق حس کردن کنترلر با شوک هایی که دسته به او وارد کرده و یا با طراحی جدید و تغییرات دکمه های این دستگاه هنگام تیر اندازی یا دویدن و کار هایی از این قبیل مخاطب بتواند از طریق حس لامسه کاملا خود را در فضای بازی احساس کند گویی که خود در آن فضا حضور دارد و مانند کاراکتری که در بازی وجود دارد تمامی استرس و هیجانات را این بار واقعی و با شدت بیشتر احساس کند .

اضافه شدن دکمه جدید

دکمه جدید Share در کنترلر پلی استیشن 5 دوال سنس
دکمه ی Share در کنترلر Dualsense

سونی این بار با حذف دکمه (share) یک دکمه کاربردی تر را به جای آن قرار داده، دکمه (create) یک دکمه جدید و کاربردی تر است که کار آن اشتراک گذاری و گرفتن عکس و فیلم هنگام بازی و به اشتراک در صفحه مجازی شما است اما این بار شما راه جدیدی برای خلق محتوا با کیفیت بالاتر را دارا هستید با این تفاوت که دست مخاطب در اشتراک گذاری و تهیه و ضبط اطلاعات بازتر است در واقع قابلیت share این محصول کامل تر شده است و این بار فرصت های بیشتری در اختیار شما قرار داده است .

  تاریخچه سفر پلی استیشن - آغاز تا به امروز

کارگذاری میکروفون قوی تر

میکروفون قوی در کنترلر پلی استیشن 5 دوال سنس
Dualsense microphone

از دیگر قابلیت های جدید کنترلر دوال سنس کارگذاری یک میکروفون قوی در داخل خود دسته است این بار بر خلاف سری های قبل که میکروفون در داخل خود دستگاه جا گذاری می شد این سری در داخل دسته کنترلر یک میکروفون قوی جایگذاری شده که به شما این قابلیت را می دهد، بدون داشتن هدفون و هندزفری با دیگر دوستانتان به صورت آنلاین هنگام بازی کردن صحبت کنید .

این میکروفون به گونه ایی طراحی شده که فقط صدای شما را هنگام صحبت کردن به دیگر مخاطبان می رساند و دیگر صدا های مزاحم اطراف شما به گوش نمی رسد . علاوه بر این که شما به وسیله این میکروفون می توانید با دیگران ارتباط بر قرار کنید یا با روشن کردن میکروفون دسته کنترلر خود به دستگاه فرمان صوتی هم بدهید و دستگاه هم فورا دستور شما را اجرا خواهد کرد . برای روشن کردن میکروفون هم دکمه ایی جداگانه بر روی دستگاه قرار داده شده است .
جایگاه این دکمه در قسمت پایینی دسته و دقیقا زیر دکمه روشن خاموش کردن کنسول است و تنها با یک فشار کوچک می توانید میکروفون را روشن یا خاموش کنید .

قابلیت Haptic Feedback

قابلیت dualsense Haptic Feedback
قابلیت dualsense Haptic Feedback

اصلی ترین و مهم ترین قابلیت جدید که سونی در کنترلر جدید دستگاه خود قرار داده و علت نام گذاری این محصول به دوال سنس در واقع به خاطر وجود این قابلیت است . قابلیت جدید Haptic Feedback به گونه ای است که با قرار داشتن موتور های شوک قوی تر از دسته ی کنترلر سری قبل که در بدنه این کنترلر دوال سنس وجود دارد .

در زمان بازی کردن دسته با لرزیدن به صورت همزمان با بازی به دستان شما شوک وارد می کند البته با توجه به رویداد، میزان شوک متفاوت است و کم یا زیاد می شود برای مثال هنگام تصادف کردن یا دویدن، زمین خوردن یا هنگام حفظ تعادل شما لزرش های متفاوتی را در جای جای دسته احساس خواهید کرد و به خاطر وجود همین قابلیت شما از طریق حس لامسه تجربه بازی لذت بخش و کاملا واقعی را خواهید داشت .

  بررسی بازی Oddworld: Soulstorm در ps5

لازم به ذکر است که لرزش فقط در کل دسته اتفاق نمی افتد و هر اتفاقی که در بازی رخ می دهد با یک مدل شوک و لرزش نخواهد بود، در حقیقت لرزش در هر نقطه از دسته به صورت جداگانه بوده به صورتی که شما بدون آنکه تصویری را نگاه کنید بدانید چگونه باید کاراکتر بازی خود را هدایت کنید .

تغییرات و طراحی ظاهری

طراحی ظاهری کنترلر دوال سنس PS5
ظاهر کنترلر دوال سنس

به طور کلی این بار علاوه بر تغییرات سخت افزاری گسترده و قدرتمند، با کنترلری متنوع با ظاهر جدید تر رو به رو شدیم سونی تغییرات گسترده ایی را در ظاهر کنترلر جدید دوال سنس ایجاد کرده که اکنون برایتان نام برده و بیشتر توضیح می دهیم .

تصویر زیبا از کنترلر پلی استیشن 5 دوال سنس
کنترلر PS5

رنگ:

دسته دوال سنس با رنگ مشکی و سفید وارد بازار شد . دیگر تغییری که در رنگ این کنترلر مشاهده می کنیم عوض شدن رنگ تمامی دکمه های روی دسته کنترلر است و به جای اینکه مانند سری های قبل رنگ دکمه های جهت و مربع و دایره و ضربدر و مثلث مشکی باشد و هر شکل هندسی هم رنگ مخصوص خود را دارا باشد کل دکمه به رنگ سفید تغییر کرده که ظاهر Dualsense را هم شکیل تر کرده است . همچنین چای لامپ LED دستگاه هم به دو طرف قسمت تاچ پد دستگاه قرار گرفته است .

سایز و اندازه:

دسته کنترلر جدید دوال سنس این بار بزرگتر از سری قبل بزرگتر شده اما این تغییر سایز اینگونه نیست که دست مخاطب را اذیت کند یا مانع کار کردن با آن شود برعکس باعث تسلط بیشتر شما به این محصول خواهد شد .

دکمه های کنترلر پلی استیشن 5 دوال سنس

دکمه ها:

برجسته شدن دکمه های Shoulder یا همان r1 . L1 از دیگر تغییراتی است که در کنترلر دوال سنس وجود دارد . اگر به خاطر داشته باشید در دسته های سری قبل این دکمه ها در داخل بوده و برجستگی خاصی را دارا نبودند اما این برجستگی سبب خوش دست تر شدن و دسترسی آسان تر به آن شده است .

  بررسی دوربین ps5 | آموزش استفاده از ps5 hd camera + ویدیو

علاوه بر این تغییر فاصله میان دو دکمه شولدر و تریگر هم حذف شده است . از دیگر تغییرات ظاهری این محصول هم می توانیم به افزایش استحکاک روی بدنه کنترلر اشاره کنیم که باعث می شود کنترلر حتی با دست خیس هم از دست کاربر لیز نخورد و احتمال سر خوردن دسته خیلی کمتر از پیش باشد .

علاوه بر افزایش استحکاک بدنه محصول بر روی آنالوگ های آن هم یگ روکش پلاستیکی جدید مشاهده می کنیم که باعث افزایش استحکاک سطح روی دکمه های آنالوگ شده است .

درگاه Type-c کنترلر دوال سنس PS5
درگاه Type-c کنترلر دوال سنس

درگاه USB جدید و باتری:

سونی مانند دسته نسل قبل این بار هم از باتری های شارژی در دسته خود استفاده کرد و برای این ویژگی خود تغییراتی را اعمال کرد که باعث قدرتمند تر شدن آن شوند . این کمپانی علاوه بر افزایش طول عمر باتری دسته ها، کابل USB Type-c جدید را در کنترلر دوال سنس قرار داد تا باتری دستگاه خیلی زودتر از قبل شارژ شود و کاربر وقت زیادی را برای شارژ کردن دسته کنترلر خود صرف نکند .

جمع بندی:

با تمام توضیحاتی که درباره ی ویژگی ها و قابلیت های کنترلر قدرتمند و بی نظیر سونی دادیم می توان متوجه این شد که سونی هر سال با تلاش بیشتر به کاربران ثابت کرده است که در تولید یک محصول فقط بعد ظاهری یا بعد نرم افزاری را در نظر ندارد و هیچ وقت در تولید و طراحی این شرکت تک بندی عمل نخواهد کرد و اگر قرار باشد محصولی را روانه بازار کند برای ظاهر و باطن دستگاه خود سنگ تمام میگذارد .

با در نظر گرفتن تمامی اینها دوال سنس تمامی ویژگی هایی که یک کاربر از دسته کنترلر دارد را یک جا داراست و می توان برای یک تجربه لذت بخش و خاطره انگیز بر روی این کنترلر فوق العاده حساب باز کرد .

ویدیوی کامل بررسی کنترلر دوال سنس:

برای مشاهده صفحه رسمی دسته ps5 در سایت پلی استیشن روی این متن کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.