سبد خرید من

همه چیز درباره قرارداد همه چیز درباره قرارداد بتسدا و مایکروسافت

همه چیز درباره قرارداد بتسدا و مایکروسافت

لوگوی بتسدا و مایکروسافت

بتسدا و مایکروسافت

خبری که تابستان امسال صنعت بازی را تکان داد، بالاخره به حقیقت پیوست. شرکت بازی‌سازی بتسدا، از این پس به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های مایکروسافت و ایکس‌باکس شناخته خواهد شد. هر دو شرکت بتسدا و مایکروسافت طی بیانیه‌ای رسمی که منتشر شد ، نهایی شدن این موضوع را اعلام کردند.

در واقع از ماه‌ها پیش که مایکروسافت تصمیم خود مبنی بر خرید بتسدا را با رقم ۷.۵ میلیارد دلار اعلام کرد، هر دو شرکت مشغول ادامه‌ی مذاکرات و هم‌چنین انجام مراحل حقوقی  این کار بوده‌اند. یکی دو روز پیش و با دریافت تاییدیه‌های رسمی در اروپا و امریکا و نهایی شدن قراردادهای لازم، بتسدا رسما به مایکروسافت پیوست و از این پس باید این شرکت را به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های مایکروسافت و ایکس‌باکس قلمداد کنیم.

در واقع مایکروسافت شرکت «زنیمکس میدیا» (ZeniMax Media) را خریداری کرده است. این شرکت صاحب بتسدا، هشت استودیوی زیرمجموعه و هم‌چنین مجموعه بازی‌های مختلفی است که همه‌ی آن‌ها از این پس بخشی از مایکروسافت خواهند بود.

خرید کنسول بازی کارکرده

مایکروسافت استودیو

شرکت بتسدا منحل نخواهد شد و استودیوهای بازی‌سازی زیر نظر بتسدا به کار خود کما فی سابق ادامه خواهند داد. با این حال، مایکروسافت در حال حاضر صاحب این استودیوهای جدید شده است:

 • Bethesda Game Studios
  سازنده‌ی سری بازی‌های فال‌آوت، الدر اسکرولز و استارفیلد
 • Id Software
  سازنده‌ی سری بازی‌های دووم و Rage
 • Zenimax Online Studios
  سازنده‌ی بازی‌های الدر اسکرولز آنلاین
 • Arkane Studios
  سازنده‌ی سری بازی‌های دیس‌آنرد
 • Machine Games
  سازنده‌ی بازی‌های ولفنشتاین
 • Tango Gameworks
  سازنده‌ی سری بازی‌های The Evil Within و گوست‌وایر توکیو
 • Alpha Dog Studios
  (سازنده‌ی بازی‌های موبایل)
 • Roundhouse Studios
  (استودیوی کمکی و سازنده‌ی بازی‌های موبایل)

حقوق تمام مجموعه بازی‌های بتسدا، اعم از فال‌آوت، دووم، الدر اسکرولز، ولفنشتاین و دیگر مجموعه‌ها، همگی به مایکروسافت منتقل شده است و مایکروسافت می‌تواند به هر شکلی که می‌خواهد نسبت به آینده‌ی این مجموعه‌ها تصمیم بگیرد.

۲۰ بازی بتسدا به‌ زودی به سرویس ایکس باکس گیم پس اضافه خواهند شد؛ از Fallout تا Doom

بتسدا و مایکروسافت در رویداد مشترک خود از اضافه شدن ۲۰ بازی بتسدا به سرویس ایکس باکس گیم پس خبر داده‌اند.

  آموزش ریبوت کردن PS4 | چگونه ps4 خود را initialize کنیم

لیسن بازی های بتسدا و ایکس باکس

در جدیدترین اخبار بازی، مایکروسافت از اضافه شدن ۲۰ بازی از استودیوهای بازی‌سازی بتسدا به سرویس ایکس باکس گیم پس خبر داده است. این بازی‌ها شامل مجموعه بازی‌هایی چون بازی Dishonored، بازی Doom، بازی The Elder Scrolls، بازی Fallout و بازی Wolfenstein می‌شوند و فردا این بازی‌ها قرار است به گیم پس اضافه شوند که در ادامه می‌توانید فهرست کامل این ۲۰ بازی را مشاهده کنید:

 • Dishonored Definitive Edition (کنسول‌، پی‌سی و کلاد)
 • Dishonored 2 (کنسول‌، پی‌سی و کلاد)
 • Doom (1993) (کنسول‌، پی‌سی و کلاد)
 • Doom II (کنسول‌، پی‌سی و کلاد)
 • Doom 3 (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Doom 64 (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Doom Eternal (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • The Elder Scrolls III: Morrowind (کنسول و پی‌سی)
 • The Elder Scrolls IV: Oblivion (کنسول و پی‌سی)
 • The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • The Elder Scrolls Online (کلاد و کنسول)
 • The Evil Within (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Fallout 4 (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Fallout 76 (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Fallout: New Vegas (کنسول)
 • Prey (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Rage 2 (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Wolfenstein: The New Order (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Wolfenstein: The Old Blood (کنسول، پی‌سی و کلاد)
 • Wolfenstein: Youngblood (کنسول، پی‌سی و کلاد)

البته هنوز بازی‌هایی مثل بازی The Evil Within 2 و بازی Dishonored: Death of the Outsider نیز وجود دارند که در این فهرست نام آن‌ها دیده نمی‌شود و قابل انتظار است در آینده به سرویس ایکس باکس گیم پس اضافه شوند.

البته بعضی از این بازی‌ها هم‌اکنون در گیم پس نیز حضور دارند. همچنین مایکروسافت تایید کرد که برخی از بازی‌ها قرار است از قابلیت FPS Boost نیز پشتیبانی کند که در این ویژگی بازی‌هایی که از طریق Backward Compatibility روی ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس اجرا می‌شوند، با بهبود frame rate مواجه خواهند شد.

  مارک سرنی، معمار اصلی PS5 می‌گوید ما در «دوران سوم» تاریخ بازی هستیم

تصویر فیل اسپنسر

توضیحات فیل اسپنسر مدیر ایکس باکس در مورد بازی هایی که در سایر پلتفرم ها بوده:

فیل اسپنسر اشاره کرد «ما بازی‌هایی را داریم که روی سایر پلتفرم‌ها هم در دسترس هستند و که از آن‌ها پشتیبانی خواهیم کرد. دراین ‌میان جامعه کاربری‌هایی هم وجود دارد و ما آن‌ها را دوست داریم و می‌خواهیم همچنان روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. همچنین امکان دارد در آینده شاهد قرار دادها یا مواردی باشیم که به سایر پلتفرم‌ها مربوط می‌شود.»

فیل اسپنسر در ادامه صحبت‌های خود در مورد کاربران ایکس باکس و گیم‌ پس هم صحبت‌هایی را کرده است. برای کاربران ایکس باکس این خریداری به معنای «عرضه کردن انحصاری‌های بزرگی روی پلتفرم‌هایی است که ایکس باکس گیم پس روی آن‌ها عرضه شده است. به عبارتی این هدف ما و دلیلی است که این کار را انجام می‌دهیم. این موضوع در واقع ریشه این همکاری را تشکیل می‌دهد تا پس از نهایی شدن تصمیمات‌مان بتوانیم بهترین بازار را در اختیار کاربران ایکس باکس قرار دهیم .»

صحبت‌های فیل اسپنسر بدین معنا است که بازی‌هایی مثل Deathloop و GhostWire: Tokyo همچنان انحصاری زمانی (یک ساله) پلی استیشن 5 خواهد بود. همچنین بازی‌های عرضه شده بتسدا ناگهان به یک بازی انحصاری تغییر شکل نخواهند داد. از این‌ رو کاربران پلی استیشن بازی‌هایی نظیر Fallout 76 یا The Elder Scrolls Online، همچنان می‌توانند از بازی مورد علاقه خود لذت ببرند.

تصویری از بازی های بتسدا

تابستان سال آینده منتظر اخبار مهمی از بتسدا و مایکروسافت باشید

قبلا هم اعلام شده بود که به احتمال زیاد، مایکروسافت و بتسدا در تابستان و در زمانی‌که معمولا نمایشگاه E3 برگزار می‌شد، یک رویداد مستقل و اختصاصی خواهkد داشت. همچنین گفته شده بود که در این رویداد درباره بازی مورد انتظار بتسدا یعنی Starfield اطلاعات زیادی منتشر خواهد شد.

  تاریخچه سفر پلی استیشن - آغاز تا به امروز

بازی بسیار مهم دیگر بتسدا The Elder Scrolls VI است که شاید درباره آن هم بالاخره چیزهای بیشتری بشنویم. اما تابستان برای مایکروسافت نیز زمان مهمی خواهد بود؛ این شرکت می‌تواند با یک نمایش جدید از Halo Infinite درجه هایپ این بازی را به حداکثر برساند و مخاطبانش را برای انتشار بازی در اواخر سال ۲۰۲۱ آماده کند.

همچنین از قبل اعلام شده که چند بازی بزرگ برای پلتفرم ایکس باکس در سال ۲۰۲۱ منتشر می‌شوند که هنوز رونمایی نشده‌اند. این رویداد فرصت مناسبی برای معرفی این بازی‌ها نیز خواهد بود.

احتمالا سال آینده نمایشگاه E3 2021 برگزار می‌شود، اما این رویداد به‌صورت مجازی است و طبق چیزی که برگزار کنندگان آن گفته‌اند، شکل و ظاهر متفاوتی خواهد داشت. البته هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست که این نمایشگاه برگزار می‌شود یا نه. درضمن حضور مایکروسافت و بتسدا در این نمایشگاه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در جلسه امروز بین مایکروسافت و بتسدا، فیل اسپنسر، رئیس پلتفرم ایکس باکس درباره یک سؤال بزرگ توضیحاتی را ارائه کرد: اینکه آیا بازی‌های آینده بتسدا در انحصار ایکس باکس خواهند بود؟ اسپنسر در این باره گفت طبق قراردادی که بین دو شرکت بسته شده، در کوتاه مدت و برای پروژه‌هایی که از قبل در جریان بودند، تغییری در پلتفرم‌های مقصد آن‌ها به‌وجود نمی‌آید. اما در بلند مدت سیاست مایکروسافت این است که بازی‌های بتسدا را فقط روی پلتفرم‌هایی عرضه کند که از سرویس ایکس باکس گیم پس پشتیبانی می‌کنند. در حال حاضر این سرویس فقط روی کنسول‌های مایکروسافت و PC در دسترس است، اما شاید در آینده سایر پلتفرم‌ها نیز به سمت پشتیبانی از آن بروند.

در ادامه می توانید فیلم میزگرد بتسدا و ایکس باکس را تماشا کنید.

این ویدیو در یوتوب میباشد

در قسمت نظرات، نظر خودتان را در مورد این قرارداد و مسائل پیرامونش برای ما بنویسید.

 

مشاهده سایت رسمی ایکس باکس در این لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.